Treść główna

Porady Ciekawostki ABC drewna: Andiroba (Carapa guianensis)

ABC drewna: Andiroba (Carapa guianensis)

Andiroba (Carapa guianensis) to gatunek drzewa należący do rodziny Meliaceae. To rodzaj drzewa, który można spotkać na terenie Amazonii, w Ameryce Środkowej oraz na Karaibach. Dorasta do wysokich rozmiarów, posiada gęste liście i najbardziej upodobało sobie brzegi rzek w klimacie tropikalnym – dlatego nad nimi rośnie. Czym charakteryzuje się pozyskiwane z tej rośliny drewno?

Andiroba, drewno egzotyczne

Andiroba – charakterystyka drewna

Drewno gatunku Carapa guianensis z wyglądu przypomina nieco mahoń – należy w końcu do rodziny Meliaceae, czyli mahoniowatych. To drewno egzotyczne, które w naszym kraju jest dosyć rzadko spotykane jako materiał, a posiada mnóstwo zalet! Przede wszystkim charakteryzuje się głębokim kolorem – przeplatającymi się nutami bordo, jasnego i ciemnego brązu oraz koloru mahoniowego. Rysunek drewna jest niezwykle ozdobny, co jeszcze dodaje mu dekoracyjności.

Zobacz także: amboina – drewno egzotyczne

Jeśli chodzi o parametry techniczne, jest to drewno niezwykle wytrzymałe – bardzo twarde i posiadające wielką odporność mechaniczną. W związku z tym jest trudne w obróbce, ale późniejsze jego użytkowanie jest bardzo wygodne – nie odkształca się, nie skręca, nie pęka i jest odporne na warunki atmosferyczne. Samo drewno posiada przy tym małą wilgotność, więc nie jest trudne w suszeniu.

Andiroba, drewno egzotyczne

Andiroba – zastosowanie drewna

Drewno z gatunku Andiroba wykorzystywane jest przede wszystkim do tworzenia wysokiej jakości mebli – bardzo wytrzymałych i w związku z tym możliwych w użytkowaniu przez długie lata. Wykonuje się z niego blaty kuchenne, wyspy, stoły, szafy, ale również i takie rzeczy, jak schody czy poręcze. Drewno samo w sobie jest dekoracyjne, a dodatkowo dobrze się klei, zatem nie jest trudne w łączeniu poszczególnych elementów.

Zobacz także: Bożodrzew gruczołowaty

Co ciekawe, w przemyśle zastosowanie znajduje również i olej z drzewa Andiroba. To olej z nasion, wykorzystywany w tradycyjnej medycynie oraz do produkcji preparatów odstraszających owady. Co więcej, nakładany na drewno jako powłoka ochronna może także zabezpieczać meble przed termitami i innymi owadami.

Zdjęcia: Wikipedia, Wood-database