Treść główna

Porady Ciekawostki Afromosia – drewno egzotyczne

Afromosia – drewno egzotyczne

Afromosia to niezwykle popularne drewno egzotyczne, występujące w Afryce – głównie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, lecz również w Ghanie, Nigerii, Zairze, Kongo i Kamerunie. Ponieważ należy do gatunków egzotycznych drewna, cechuje się sporą wytrzymałością oraz twardością – dlatego jest tak powszechnie cenione i stosowane.

afromosia, drewno egzotyczne

Afromosia – charakterystka

Drzewo o tej nazwie potrafi być ogromne – jego wysokość osiąga nawet 50 metrów. Średnica pnia dochodzi natomiast aż do 1,5 metra.
Afromosia to drewno cechujące się wewnętrznym, naturalnym połyskiem, który dodaje mu klasy. Jest orzechowo-brązowe i widać na nim ciemniejsze pasy usłojenia. Z czasem całe zaczyna ciemnieć, aż w końcu uzyskuje barwę ciemnobrązową. Jeśli chodzi o zapach, nie wyróżnia się żadną szczególną wonią. Wyróżnia się natomiast niezwykłą trwałością. Jest to drewno bardzo odporne – i to odporne naturalnie. Nie potrzebuje nawet żadnych impregnatów zabezpieczających, aby nie ulegać zarówno wpływowi warunków atmosferycznych (między innymi wilgoci), jak i większości grzybów oraz owadów. Właśnie te czynniki wpływają na jego szerokie zastosowanie nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale też na zewnątrz. Owady i termity penetrują jedynie biel drewna – reszta pozostaje nienaruszona. Na szczęście biel zwykle zostaje usunięta przy obróbce, zatem nie trzeba się bać jego zepsucia.

Przy całej swojej trwałości Afromosia jest jednocześnie niezwykle łatwa w obróbce. Można obrabiać ją zarówno ręcznie, jak i w sposób mechaniczny – wszelkimi narzędziami, które do tego służą. Należy jednakże pamiętać, że cechuje się bardzo niewielką przesiąkliwością, dlatego też – jak już wspomniano – impregnacja jest zbędna.

Zobacz także: Impregnacja drewna.

Afromosia – wady i zalety

Afromosia jest drewnem o dobrej stabilności, jednakże proces jego suszenia trwa bardzo długo, ponieważ wysycha powoli. Należy się zatem uzbroić w cierpliwość, jeśli chcemy osiągnąć jak najlepsze efekty. W trakcie tego procesu istnieje też ryzyko paczenia się drewna oraz jego pękania. Gdy zaś nie jest jeszcze zupełnie suche, może odbarwiać się przy kontakcie z żelazem.
Kolejnymi wadami mogą być krzywizny oraz niecylindryczność drewna, jak również plamki, jakie mogą powstać na jego powierzchni, gdy zostanie zaatakowane przez grzyby.

afromosia, drewno egzotyczne

Wielką wadą jest z pewnością niebezpieczeństwo, jakie stwarza jego obróbka – pył działa drażniąco na układ oddechowy człowieka, jego skórę i oczy. Należy zatem stosować ubranie i maski ochronne, aby zabezpieczyć się przed wystąpieniem stanu zapalnego.

Afromosia – zastosowanie

Afromosia nazywana jest często „afrykańskim teakiem”, ponieważ przypomina drewno tekowe i bywa stosowana jako jego zamiennik. Gdzie znajduje zastosowanie? Jak wspomniano, zarówno jako element umieszczony wewnątrz, jak też na zewnątrz, bowiem drewno to jest bardzo odporne.

Afromosia wykorzystywana jest zarówno w przemyśle meblarskim, jak i do wykańczana wnętrz. Ze względu na odporność na wodę znajduje zastosowanie również przy budowie statków oraz elementów konstrukcyjnych sąsiadujących z wodą.

Zdjęcia: Woodworkerssource, Wood-database