Treść główna

Porady Ciekawostki Agba (Tola) – wyjątkowe drewno egzotyczne

Agba (Tola) – wyjątkowe drewno egzotyczne

Coraz częściej spotykamy się z propozycjami drewna egzotycznego na naszym krajowym rynku. Wśród tych rodzajów drewna, na jakie można obecnie się natknąć znajduje się między innymi Agba, egzotyczne drewno, które pochodzi z Afryki Zachodniej i Południowo – Zachodniej. Przede wszystkim w Nigerii, Kongo, Zairze i Angoli. Drewno w naszym kraju spotykane również pod nazwą Tola.

agba, tola, drewno egzotyczne

Agba – charakterystyka drewna

Drewno Agba to dość miękki rodzaj drewna występujący w jasnym brązie albo kolorze żółtobrązowym. Biel słabo wyróżniony, nieco jaśniejszy niż twardziel osiąga do 10 cm szerokości. Można liczyć na równomierną strukturę. Znajduje się w drewnie żywica, świeżo przetarte drewno będzie charakteryzować się kleistością. Należy podkreślić wyjątkową odporność drewna na działanie grzybów i owadów. Jeśli nie ma kontaktu z glebą będzie odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Zobacz także: Okan -drewno egzotyczne

Obróbka drewna Agba

Agba to drewno, na którym, obróbka mechaniczna nie będzie stanowić większego problemu. Suszenie można zrealizować dość sprawnie, ponieważ jest to przykład drewna, które ma niewielką podatność na odkształcenia czy pęknięcia, dlatego nie trzeba się obawiać, że dojdzie do uszkodzeń. Jeśli chodzi o suszenie może jedynie dojść do wycieku żywicy. Obróbka powierzchni nie stanowi problemu, dość sprawnie będzie można uzyskać gładką powierzchnię, gotowaną do lakierowania. Niekiedy kłody Agby maja widoczne pęknięcia pierścieniowe oraz poprzeczne.

Zobacz także: Grapia -złote drewno

Zastosowanie drewna Agba

Agba to drewno przede wszystkim polecane do produkowania okleiny, sklejki oraz wyrobów klejonych. Drewno sprawdza się w budownictwie, w niektórych środowiskach stosowane jest do wyrobu łodzi. Przygotowuje się z niego szalunki oraz stolarkę okienną oraz drzwiową. W naszym kraju nie jest szczególnie znane, ale z roku na rok popularność rośnie. Ze względu na kwaśny odczyn drewna w przypadku klejenia trzeba będzie zachować staranność, ponieważ może dojść do przebarwień w kontakcie z niektórymi klejami. Obróbka wymaga staranności, by nie doprowadzi do zniszczenia.

Zdjęcia: mmdigest.com