Treść główna

Porady Ciekawostki Azobe – drewno egzotyczne

Azobe – drewno egzotyczne

Azobe to polska nazwa handlowa egzotycznego gatunku drewna, które naukowo określane jest łacińskim mianem „Lophira alata”. To drewno z rodziny ochnowatych, które bardzo często wykorzystywane jest w przemyśle i do celów prywatnych, z racji na swoje niezwykłe właściwości.

Azobe – pochodzenie

Azobe znane jest szerzej także jako drewno Bongossi. Prócz tego występuje pod wieloma nazwami regionalnymi, między innymi Asso, Hendui, czy też Eba. Drewno pochodzi z Afryki – dokładnie z zachodniego wybrzeża jej środkowej części. Drewno występuje między innymi w Nigerii, Kamerunie oraz Ghanie.

azobe, drewno azobe

Lophira Alata znana jest również pod nazwą Lophira procea. Istnieje także gatunek Lophira lanceolata, jednakże w praktyce nie rozróżniamy obu tych gatunków, z racji na ich niezwykłe podobieństwo.

Zobacz także: Afromosia – drewno egzotyczne

Azobe – charakterystyka

Azobe to drewno posiadające kolor od ciemnej czerwieni aż do fioletowo-brązowego – w zależności od konkretnego przypadku. Znajduje się w czołówce najtwardszych, najtrwalszych oraz najodporniejszych drzew – posiada naprawdę niezwykłe właściwości. Nie podołają mu wszelkie insekty – jedynie naprawdę nieliczne są w stanie zaatakować biel. Jest za to całkowicie odporne na grzyby, jak również na niekorzystne warunki atmosferyczne – dlatego to tak powszechnie pożądany gatunek.

Niestety, to co jest zaletą, może być również i wadą – tak twarde drewno ciężko jest poddać jakiejkolwiek obróbce – i to nawet tej maszynowej. Z tego też powodu Azobe wymaga użycia specjalnych narzędzi stelitowanych oraz ich częstego ostrzenia, gdyż w trakcie obróbki szybko się stępiają. Trudno również wbić w drewno gwoździe – wymaga to wcześniejszego wykonania otworów, jednakże takie połączenie jest później bardzo trwałe. Podobnie niełatwo jest sklejać drewno – gdy już się to uda, klejone elementy mogą jednak stać jedynie w pomieszczeniu. Nie lepiej jest z suszeniem drewna – musi być bardzo powolne, ponieważ Azobe ma skłonność do paczenia się oraz pęknięć.

Zobacz także: Gatunki drewna twardego

Jednakże nie istnieje konieczność jego impregnacji – z racji na naturalną odporność. A powierzchniowa obróbka – jak na przykład polerowanie, czy też szlifowanie – nie jest trudna.

Zastosowanie drewna Azobe

Nie trzeba chyba tłumaczyć, że niezwykłe właściwości drewna Azobe sprawiają, iż chętnie wykorzystywane jest wszędzie tam, gdzie drewniane elementy mogłyby być narażone na działanie szkodliwych czynników. Dzieje się tak na przykład w budownictwie – przy konstrukcjach o dużych obciążeniach, wodnych, albo też jako podkłady kolejowe i podstawy oraz części maszyn. W domach z drewna Azobe wykonuje się parkiety, schody oraz kostkę brukową. To także świetny materiał na wyroby toczone i rzeźby.

Zdjęcia: Wood-database.com