Treść główna

Porady Ciekawostki Carara – Verde Lago – ABC drewna

Carara – Verde Lago – ABC drewna

Wykończenie mieszkania w drewnie wymaga zapoznania się z różnorodnymi dostępnymi gatunkami, które można by wykorzystać przy wykonywaniu podłóg (zobacz także: drewno na podłogi), schodów czy mebli. Wybór jest ogromny, a każdy gatunek odznacza się innymi cechami estetycznymi i innymi właściwościami obróbki oraz użytkowania. Zapoznanie się z nimi pozwala na dopasowanie takiego gatunku, który najbardziej będzie spełniał oczekiwania i zaspokajał potrzeby mieszkańców.

Jednym z bardzo ciekawych gatunków, na który warto zwrócić uwagę jest egzotyczny Carara, zwany również Verde Lago. Gatunek ten znany jest pod kilkoma różnymi nazwami handlowymi, są to Verdolago Amarillo, Tanimbuca, Carara i Guarajuba.

terminalia, Carara , Verde Lago

Drewno Carara – charakterystyka

Drzewo, z którego pozyskuje się to drewno jest bardzo grube, sięga nawet do 90 cm średnicy. Twardziel jest żółtobrązowa, nawet z lekkim odcieniem zielonego. Biel się wyraźnie odróżnia. Drzewo rośnie na terenie Ameryki Południowej. Występujący tam klimat powoduje, że drewno jest bardzo twarde, odporne i trwałe.

Z tego względu też obróbka drewna jest bardzo trudna i dość skomplikowana. Pochłania również bardzo dużo czasu. Materiał nie poddaje się zbyt łatwo jakimkolwiek oddziaływaniom zewnętrznym. Podobnie rzecz się ma z klejeniem. Drewno jest trudne do klejenia i bardzo słabo współpracuje. Jeżeli chodzi o łączenie elementów za pomocą gwoździ, to zdecydowanie lepiej jest wcześniej lekko nawiercić otwory zanim gwoździe będą wbijane.

terminalia, Carara , Verde Lago

Carara – zastosowanie

Jednak mimo tych utrudnień, jest to bardzo dobry gatunek drewna i bardzo wartościowy. Jest on odporny na działanie różnorodnych grzybów i szkodników (zobacz także: szkodniki drewna-zwalczanie). Dzięki temu jest doskonałe nie tylko na wykończenia wewnętrzne, ale również na zewnątrz. Nie wymaga też dodatkowego zabezpieczania przed tymi czynnikami.

Jego najczęstsze zastosowania to forniry, meble, podłogi oraz schody. To drewno, które poza swoją trwałością cechuje się również bardzo pięknym i eleganckim wyglądem, dlatego też często stosowane jest szczególnie w eleganckich i bardzo wystawnych willach. Łącząc trwałość i elegancję uzyskujemy drewno najwyższej jakości.

Zdjęcia: Wikipedia