Treść główna

Porady Ciekawostki Choinki świąteczne – jaką wybrać?

Choinki świąteczne – jaką wybrać?

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i zaczynamy już myśleć o choince do domu. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby jej nie być. Tymczasem jej tradycja to zaledwie dwieście lat, a przywędrowała do nas z Niemiec. Początkowo dekorowano choinki tylko w miastach. Na wsiach dekorowało się tylko gałązkę. Kościół nie był specjalnie przychylny choince, ponieważ była ona nawiązaniem do pogańskiego zwyczaju, a dekorowanie miało zapewnić bogactwo, dostatek i dobrobyt, same dekoracje zaś pełniły funkcję talizmanów. Z czasem i kościół zaakceptował i przyjął tradycję dekorowania drzewek.

choinki świąteczne

Najpopularniejsze gatunki choinek

Najlepszym gatunkiem drzewka iglastego na choinkę jest sosna, jodła lub świerk. To one są najczęściej wybierane z trzech zasadniczych powodów. Pierwszym z nich jest ich wytrzymałość. Są to drzewka, które najdłużej utrzymują igły w warunkach domowych. Jednocześnie, najłatwiej się je pielęgnuje. Ich pozostałe zalety to wygląd oraz cena. Wspomniane gatunki różnią się między sobą cenowo, ale są najbardziej przystępne w kosztach. Natomiast ich wygląd jest bez wątpienia najbardziej atrakcyjny. Nie można też pominąć niezwykłego zapachu żywicy, który dają szczególnie świerki.

Jak dbać o choinkę w domu?

A jak dbać właśnie o swoją choinkę by jak najdłużej zachowała ona swoją świeżość i zielone igiełki? Przede wszystkim musi mieć ona łatwy i stały dostęp do wody. Są specjalne stojaki, do których można wlać wodę. Trzeba pilnować tylko by stojak był cały czas mokry. Przed włożeniem do stojaka nie powinno się rąbać pnia. Utrudnia to choince pobieranie wody. Stanowisko powinno być oddalone od słońca i wszelkich źródeł ciepła. I nie stawiamy choinki w przejściu. Ciągłe jej potrącanie powoduje niszczenie gałązek i ich szybsze usychanie.

choinki świąteczne

Zobacz także: Jak zrobić ozdoby choinkowe z drewna?

Jeżeli jednak obawiamy się pielęgnacji żywego drzewka można wykorzystać sztuczne lub alternatywne choinki, które są coraz modniejsze. Przykładem takiej alternatywnej choinki może być na przykład taka, która jest wykonana z palet czy też gałązek. Ich zaletą jest to, że nie trzeba o nie dbać, jak o żywe drzewko i nie ma problemu z igłami. Są też często bardzo designerskie. Wszystko zależy od naszych preferencji.