Treść główna

Porady Ciekawostki Choroby i szkodniki świerków

Choroby i szkodniki świerków

Pomimo, że świerk jest z reguły rzeczy dość odpornym drzewem, to również i on zapada na różnego rodzaju choroby i bywa atakowany przez szkodniki drzew.

choroby i szkodniki świerków, świerk

W bardzo ogólnym podziale najpopularniejszych chorób świerka możemy wyodrębnić dwie podstawowe kategorie.

Choroby świerka bez infekcyjne

Są to choroby wynikające głównie z nieprawidłowej pielęgnacji drzewka. Do najbardziej popularnych i najczęściej występujących chorób w tej kategorii wliczane są:

  • złe nawożenie wpływające na niedobory składników mineralnych w glebie. Brak magnezu, żelaza oraz innych składników jest bardzo dokuczliwy dla rozwijającego się drzewka
  • przesuszenie charakteryzujące się brązowieniem i opadaniem igieł świerka, a nawet całkowitym obumarciem rosnącego drzewa
  • przemarznięcie młodych pędów drzewek wpływające na zwiększoną podatność porażenia chorobami grzyba jak chociażby szara pleśń.

Zobacz także: Brązowienie iglaków

Choroby grzybowe (infekcyjne)

  1. osutka świerka – grzyb Lophodermium macrosporum i piceae
  2. rdza świerka – grzyb Chrysomyxa abietis
  3. brunatnienie igieł świerka – grzyb Rhizosphaera kalkhoffii
  4. gruzłek świerka – grzyb Nectria cucurbitula
  5. opieńkowa zgnilizna korzenia – grzyb Armillaria
  6. brunatna pleśń śniegowa – gzyb Herpotrichia juniperi

choroby i szkodniki świerków, świerk

Świerk i jego popularne szkodniki

Jest kilka szkodników najczęściej atakujących drzewka:

  • przędziorki będące małymi pajączkami wysysającymi soki z drzewka. Przyczynia się to do żółknięcia i obumierania igieł świerka
  • ochojniki tworzące charakterystyczne zawijasy
  • mszyce powodujące usychanie igliwia świerkowego.

Zobacz także: Choroby sosny

Konsekwencje nie leczenia chorób i działania szkodników

Naturalnie z każdą z chorób i szkodników możemy walczyć używając odpowiednich środków i metod działania. Mogą to być środki chemiczne lub działania ogrodnicze mające na celu uratowanie drzewka przed całkowitym obumarciem. W pewnych przypadkach jednak może być wymagane usunięcie i utylizacja drzewka oraz odkażenie gleby w celu ponownego posadzenia roślin. Brak reakcji z naszej strony może spowodować szybkie rozprzestrzenianie się choroby na inne drzewka.

Jak zabezpieczyć drzewa i drewno?

Najlepszym zabezpieczeniem jest regularne stosowanie odpowiedniego rodzaju środków ochrony roślin. Zwalczanie chorób i szkodników świerka wcale nie musi być trudne, jeżeli podejdziemy do tego w odpowiedni sposób z zastosowaniem właściwych środków ochrony i odpowiednich działań ogrodniczych.