Cieśla – jak nim zostać?
Cieśla jest jedną z najpopularniejszych obecnie profesji, jeśli chodzi o zawody związane z drewnem. Wynika to zapewne z faktu, iż zapotrzebowanie na konstrukcje drewniane różnego rodzaju – których wykonywaniem zajmuje się cieśla – nie słabnie pomimo tego, że użycie tego surowca w wielu dziedzinach naszego życia jest mniejsze, niż przed laty. Obecnie cieśle pracują w budownictwie, gdzie zajmują się tworzeniem takich konstrukcji jak więźba dachowe czy zręb budynku. Aczkolwiek należy dodać, że w przeszłości domeną cieśli było również tworzenie łodzi czy maszyn wojennych i innego rodzaju obróbka drewna.
fot. rich701
Dziś, kiedy na rynku budowlanym panuje duże ożywienie, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników budowlanych jest naprawdę spore. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że zainteresowanie zawodem cieśli jest ogromne.
Jak zostać cieślą?
W większości przypadków niezbędne jest do tego ukończenie odpowiedniej szkoły. W całym kraju funkcjonują szkoły drzewne, w których zazwyczaj znajdziemy również klasy o profilu ciesielskim. Poza tym, istnieje także możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych w centrach szkolenia zawodowego bądź praktycznego, do których zgłasza się w tym celu coraz więcej chętnych. Osoby, które chciałyby zostać cieślą muszą jednak koniecznie pamiętać o tym, że jest to jeden z najtrudniejszych zawodów – zarówno tych budowlanych, jak i ogólnie związanych z drewnem – na którym ciąży ogromna odpowiedzialność.
Cieśla a stolarz
Cieśla bardzo często mylony jest ze stolarzem, tymczasem jednak jedynym podobieństwem pomiędzy tymi dwoma zawodami jest fakt, że ich przedstawiciele pracują z drewnem. Konstrukcje będące wynikiem pracy cieśli znacznie różnią się od przedmiotów wykonywanych przez stolarzy. O ile ci pierwsi pracują głównie na budowach, wykorzystując drewno i tworząc z niego skomplikowane nieraz konstrukcje, to stolarze zajmują się obróbką drewna, której wynikiem są między innymi meble, akcesoria drewniane, czy – w przypadku stolarzy budowlanych – parkiety, okna oraz framugi.
fot. wikipedia
Cieśla – specjalizacje
Cieśla nie jest jednorodnym zawodem, a wśród osób trudniących się jego wykonywaniem znajdziemy pracowników tworzących rozmaite konstrukcje. Obecnie jednak jedynie dwie specjalizacje znajdują szerokie zastosowanie, a ich przedstawiciele liczyć mogą na dobrze opłacalną posadę. Pierwszą z nich jest cieśla okrętowy, do którego obowiązków należą naprawy statków, takie jak awaryjne uszczelnianie kadłuba bądź – w przypadku żaglowców – naprawa takielunku. Zawód cieśli okrętowego jest blisko związany z zawodem szkutnika. Druga popularna dziś specjalizacja ciesielska to cieśla szalunkowy, który, jak sama nazwa tego zawodu wskazuje, zajmuje się wykonywaniem szalunków, czyli konstrukcji drewnianych na potrzeby budownictwa – na przykład schodów w domu.
Cieśla – zarobki
Jak zostało już wspomniane, cieśla należy do najtrudniejszych zawodów wykonujących obrabianie drewna. Przedstawiciele tego zawodu mogą jednak liczyć na spore zarobki – tym bardziej, że w naszym kraju niewielu jest naprawdę dobrych specjalistów w tej dziedzinie. Zarobki cieśli oscylują wokół trzech tysięcy złotych, zaś ci cieśle, którzy zdecydują się na wyjazd za granicę, mogą oczekiwać pensji rzędu półtora tysiąca euro.
Ciekawostki
Wśród cieśli najsłynniejszymi niewątpliwie przedstawicielami tego zawodu byli Jezus Chrystus oraz jego ojczym – Św. Józef. Ciesielką przez pewien czas zawodowo parał się Harrison Ford (która nadal pozostała jednym z jego hobby).