Treść główna

Porady Ciekawostki Czeczota i jej wykorzystanie w meblarstwie

Czeczota i jej wykorzystanie w meblarstwie

Czeczota jest wadą drewna, a jednak niezwykle piękną i pożądaną przy wyrobie mebli. Dowiedz się na czym polega i czym wyróżniają się elementy wykonane z czeczoty.

czeczota

Co to jest czeczota?

Czeczota to tak naprawdę wada kształtu drzewa, w postaci narośli na nim czy też specyficznego wybrzuszenia. Widząc takie zniekształcenie można by pomyśleć, iż drzewo jest chore, jednak czeczota składa się w całości z drewna zdrowego, choć jego budowa jest odmienna.

Czeczota powstaje na skutek uszkodzenia mechanicznego drzewa, które uaktywnia tkanki zabliźniające. W ciągu roku słój znacząco się poszerza, a jego wzrost może trwać przez wiele lat. Czeczota najczęściej pojawia się na brzozach, topolach, jaworach, klonach i dębach.

Czeczota -zastosowanie w meblarstwie

Dlaczego czeczota jest tak cennym materiałem wykorzystywanym do wyrobu mebli? Chodzi przede wszystkim o niezwykle oryginalny, zawiły kształt słojów tego drewna, które wygląda po prostu pięknie. Taki zawiły i niespotykany rysunek drewna czeczota jest niezwykle pożądany, dlatego często wykorzystuje się je do produkcji wyrobów ekskluzywnych.

czeczota

Wielką popularnością cieszą się przede wszystkim forniry czeczotowe, które nadają fantastycznego charakteru dosłownie każdemu pomieszczeniu. Stanowią piękną dekorację same w sobie i mimo tego, iż materiały te od zawsze są dość drogie, nieustannie cieszą się sporym zainteresowaniem odbiorców.

Zobacz także: Styl Art Deco

Biurka oraz stoliki czeczotowe to najczęściej poszukiwane przez klientów meble tego rodzaju. Materiał ten prezentuje się jednak równie elegancko zastosowany chociażby w komodach czy szafkach nocnych.

Warto wiedzieć, że czeczota wykorzystywana jest także do wyrobu nieco mniejszych, ale równie luksusowych produktów, jak noże myśliwskie czy długopisy. Stanowią one doskonały prezent, choć również w ich przypadku cena może być dość wysoka, co odstrasza wielu kupców.

Zobacz także: Wady drewna

Zdjęcia: Wikipedia