Treść główna

Porady Ciekawostki Czereśnia i jej drewno

Czereśnia i jej drewno

Czereśnia, określana również mianami trześni i wiśni ptasiej, to często spotykane w naszym kraju drzewo owocowe. Należy ono do rodziny różowatych, podobnie zresztą jak blisko spokrewniona z nim wiśnia. Podobnie też jak w przypadku wiśni, czereśnia ceniona jest nie tylko ze względu na owoce – drzewa te są bowiem źródłem doskonałego drewna.

czereśnia, drewno czereśni


W naszym kraju spotkać można kilka odmian czereśni – najczęściej spotykane to między innymi buriat, vega, techlovan czy summit, a wszystkie z nich to rzecz jasna drzewa liściaste. Drzewa te osiągają maksymalnie do trzydziestu metrów wysokości, chociaż zazwyczaj zdarzają się okazy znacznie niższe, zaś średnica pnia wynosi przeciętnie pół metra, największe zarejestrowane okazy osiągnęły metr średnicy.

Drewno czereśniowe – charakterystyka

Drewno czereśniowe posiada wąski biel o barwie od białej do żółtej. Twardziel zaś jest zazwyczaj koloru żółtego, czasem wpadającego w czerwień bądź delikatne odcienie brązu, ma także skłonności do czernienia i powstawania smug w kolorze zielonym. Na podstawie drewna czereśni łatwo jest ocenić wiek samego drzewa – przyrosty roczne są bowiem łatwe do zauważenia nawet gołym okiem. Czereśnia – drewno zaliczane do najłatwiejszych w suszeniu gatunków – podczas tego procesu może jednak ulegać paczeniu, na co koniecznie należy przy tym uważać. Łatwo daje się też sklejać, a obróbka mechaniczna zazwyczaj nie sprawia żadnych problemów. Niezależnie od tego, czy użyjemy ręcznych narzędzi, czy też specjalnych maszyn, na pewno nie napotkamy na żadne trudności – ten stan rzeczy jest zasługą prostowłóknistości drewna czereśniowego. Łatwa jest też obróbka powierzchni tego drewna, które bardzo podatne jest na działanie lakierów i innych środków impregnujących.

czereśnia, drewno czereśni

Wady drewna czereśniowego

Warto też pamiętać, że czereśnia – odmiany nie mają tutaj większego znaczenia – niestety jest mało odporna na czynniki atmosferyczne. W stanie świeżym zagrażają jej również owady – w jej drewnie lubuje się około dziesięciu gatunków szkodników. Łatwo też czereśnia gnije i chodzi tu zarówno o brunatną, jak i białą zgniliznę. Drewno czereśni cechuje niska wytrzymałość i kruchość.

Zalety czereśni

Wśród zalet czereśni warto wspomnieć przede wszystkim atrakcyjny wygląd tego drewna, a poza tym także możliwość łatwość obróbki, która sprawia, że zakres jej zastosowań znacznie się poszerza.

czereśnia, drewno czereśni

Drewno czereśni i jego zastosowanie

Drewno czereśni służy między innymi do produkcji podłóg, parkietów, oklein i mebli. Wiśnia ptasia znajduje też bogate zastosowanie w rękodzielnictwie – przede wszystkim, niezwykle często wykorzystuje się jej drewno w intarsji. Z uwagi na łatwość, z jaką poddaje się toczeniu, często spotkać można wszelkiego rodzaju miski, talerze, kubki i inne naczynia wykonane właśnie z tego drewna. Słynne są także fajki wykonane z czereśni.

Tarcica czereśniowa, z uwagi na częste występowanie tego gatunku w naszym kraju, jest stosunkowo łatwo dostępna. Przygotowując się do jej zakupu, musimy przygotować się na wydatek rzędu około trzech tysięcy za metr sześcienny.

Zdjęcia: anissat.