Treść główna

Porady Ciekawostki Czy wiesz, że…

Czy wiesz, że…

Drewno to nie tylko świetny materiał opałowy, od lat wykorzystywany jest również w budownictwie oraz do tworzenia oryginalnych rzeźb. Okazuje się jednak, że drzewa kryją w sobie też wiele innych zalet. Do czego jeszcze możemy je wykorzystać?

drewno - ciekawostki

fot. spDuchamp

Właściwości lecznicze

Drzewa często wykorzystywane są również do leczenia wielu schorzeń i dolegliwości, znane są głównie z emanowania zdrową energią i obniżenia poziomu stresu. Ich właściwości wykorzystywane są przede wszystkim w bioenergoterapii i fitoterapii. Przyjmuje się, że stożkowate drzewa, takie jak topola czy świerk wpływają na zwiększenie aktywności układu nerwowego, a drzewa z owalnie zakończonymi koronami, jak np. wierzba, mają działanie uspokajające. Cedr himalajski natomiast znany jest z korzystnego działania w leczeniu choroby wrzodowej, a także jako antidotum na ukąszenie żmii. Wykorzystywany jest też jako środek moczopędny, przeciwgorączkowy, przeciwzapalny, a nawet stosowany jest przy schorzeniach reumatycznych.

Las

fot. ralph and jenny

Kolejną zdrowotną ciekawostką z wykorzystaniem drewna jest pomysł włoskich naukowców, którzy wykorzystali strukturę wzrostu drzewa do stworzenia protez, stanowiących podporę przy odbudowie uszkodzonych lub amputowanych tkanek. Wewnętrzna struktura takiej protezy swoją budową przypomina kość, zatem komórki i naczynia krwionośne są w stanie przez nią przenikać.

Warto jednak pamiętać, że istnieją gatunki drzew, obniżające energię i zwiększające podatność na depresję. Najczęściej związane jest to z położeniem drzew blisko cieków wodnych czy trakcji elektrycznych.

Biopaliwo z drewna

Kanadyjscy i amerykańscy naukowcy odkryli biopaliwo z drewna i stale pracują nad ulepszeniem technologii jego wytwarzania. Zasoby ropy kurczą się i wkrótce mogą się całkowicie wyczerpać, zatem biopaliwo z drewna mogłoby być jej doskonałym zamiennikiem. Przy produkcji etanolu z celulozy zużywa się znacznie mniej wody, poza tym przy napędzaniu nim pojazdu, emituje się o wiele mniej spalin. Łączy się to więc z korzystnym wpływem na środowisko oraz z bezpieczeństwem energetycznym. Duże znaczenie ma również fakt, że drzewo jest odnawialnym i samo odtwarzalnym produktem przyrody. Zanim jednak chwycimy za piły do drewna i ruszymy w las, trzeba zaplanować racjonalne wykorzystanie tego zasobu, aby przyroda nadążyła z regeneracją.

Szlachetna whisky z dębowej beczki

 

Drewno dębowe, beczki dębowe

fot. myronreynard

Wielu ekspertów, zajmujących się tematyką szkockiego trunku twierdzi, że na ostateczny smak whisky wpływa drewno dębowe. Ocenia się, że aż 60-70% ostatecznego smaku pochodzi właśnie od drewna, z jakiego zrobiona jest beczka. Przy produkcji szkockiej whisky wykorzystywany jest europejski dąb szypułkowy i bezszypułkowy lub amerykański dąb biały. Już w trakcie wypalania beczek, drzewo to uwalnia związki nadające smak chleba tostowego lub karmelu, a także wyczuwalny aromat skóry i orzecha.

Popularne jest też wykorzystywanie beczek, które wcześniej używane były do leżakowania sherry lub burbona. Oczywistym jest fakt, że im więcej razy dana beczka była użyta do szkockiego trunku, tym niższy poziom ekstraktów drewna przeniknie do whisky. Rodzaj beczki wpływa na wyczuwalne nuty smakowe, takie jak wanilia, kokos, miód, karmel, a nawet herbatniki czy mocno kwiatową woń.

Najwyższe i najstarsze drzewa

 

najstarsze drzewo, najwyższe drzewo

fot. Jan Tik

Na koniec mamy jeszcze coś dla miłośników dużych liczb. Czy wiecie, że świerk pospolity, mierzący 51,8 metrów wysokości jest uważany za najwyższe drzewo w Polsce? Rekordowy okaz rośnie w Puszczy Białowieskiej. Jest to jednak niewiele w porównaniu z najwyższymi drzewami świata, czyli sekwojami. Najbardziej znane są trzy okazy z amerykańskiego Parku Narodowego Redwood, o wdzięcznych nazwach Icarus, Helion i Hyperion, mierzące odpowiednio 113,14 m, 114,7 m oraz 115,2 m.

Za najstarsze drzewo na świecie uważa się świerk, znajdujący się w szwedzkim regionie Dalarna. Specjaliści oceniają jego wiek na 9550 lat. Najstarszym drzewem w Polsce natomiast jest cis z dolnośląskiego Henrykowa Lubańskiego, mający ok. 1278 lat. (Zobacz także: Lasy w Polsce – infografika)