Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – balsam modrzewiowy

Dary natury – balsam modrzewiowy

Natura jest źródłem wielu wspaniałych i niezwykłych substancji. Pośród nich, na szczególną uwagę zasługuje z pewnością balsam modrzewiowy, który nazywany jest również terpentyną wenecką. Jego wyjątkowe właściwości odkryto już w XVI wieku, a najbardziej docenili nadal doceniają go malarze i konserwatorzy dzieł sztuki.

terpentyna wenecka, balsam modrzewiowy

Terpentyna wenecka – pozyskiwanie

Terpentyna wenecka jest to składnik mediów malarskich i werniksów. Dzięki nim można uzyskać ciekawe efekty i poprawić jakość oraz gęstość wykorzystywanych farb. Produkowana jest z oczyszczonej, płynnej żywicy modrzewia europejskiego, dlatego też nazywana bywa właśnie balsamem modrzewiowym. Niegdyś terpentyną wenecką nazywano również balsam z kosodrzewiny, jednak dziś, jest to jedynie balsam modrzewiowy.

Zobacz także: Modrzew

Żeby uzyskać terpentynę trzeba w pierwszej kolejności pozyskać płynną żywicę z modrzewia. Następnie należy ją gruntownie oczyścić. Dopiero taka może stać się rzeczywiście składnikiem materiałów malarskich, które wykorzystywane są powszechnie w malowaniu i retuszowaniu obrazów.

Terpentyna wenecka – zastosowanie

Znaczenie terpentyny jest bardzo szerokie. Przede wszystkim wygładza ona pociągnięcia pędzlem i ułatwia ich wykonywanie. Nadaje bardzo ciekawą i interesującą lekkość, delikatność i miękkość przejściom barwnym. Dzięki niej można uzyskać odpowiednią konsystencję farb olejnych. Inna jest bowiem potrzebna do wykonywania szczegółów, a inna do pokrywania dużych powierzchni i te różnice można uzyskać. W konserwatorstwie pozwala na wykonanie dublowania podłoży malarskich.

terpentyna wenecka, balsam modrzewiowy

Warto jednak wiedzieć, że nie można z nią przesadzić i należy bardzo ostrożnie ją stosować. Brak wiedzy i nadużywanie terpentyny może doprowadzić do mieszania się sąsiadujących ze sobą barw, co może zniszczyć koncepcję obrazu i zagubić niezbędne szczegóły. Nie nadaje się również do stosowania w werniksach końcowych ponieważ bardzo długo schnie i zbyt mocno przylega do podłoża

.Zobacz także: Kalafonia

Ciekawostka

Niewątpliwą ciekawostką jest także to, że terpentyna była w XIX wieku wykorzystywana również w lecznictwie. Stosowano ją na różnego rodzaju zakażenia i owrzodzenia, na choroby płuc, czy też do produkcji nalewek ziołowych poprawiających, w założeniu, stan zdrowia osoby, która je spożywała.

Zdjęcia: wetcanvas