Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – herbata eukaliptusowa

Dary natury – herbata eukaliptusowa

Eukaliptus jest rośliną znaną ze swoich prozdrowotnych właściwości. Zawiera przede wszystkim olejki eteryczne, które mają silne działanie odkażające.

herbata eukaliptusowa, herbata z liści eukaliptusa

Herbata eukaliptusowa – właściwości

Herbatka eukaliptusowa jest wytwarzana z liści eukaliptusa, które od wieków uważane są za remedium na wiele dolegliwości. Służą do produkcji olejku eukaliptusowego, z którego są produkowane krople, maści, kremy czy preparaty do inhalacji. Współcześnie suszone liście eukaliptusa wykorzystuje się do produkcji zielarskich herbatek.

Mają one właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, wykrztuśne oraz wyciszające. Liście eukaliptusa tłumią rozwój grzybów powierzchniowych i układowych, zawierają naturalne antybiotyki, działają korzystnie na przewód pokarmowy i układ oddechowy. Wykazują cechy antyseptyczne, obniżają poziom cukru we krwi, dezynfekują drogi moczowe.

Zobacz także: drewno eukaliptusowe

Herbata eukaliptusowa – zastosowanie

Najczęściej herbatka eukaliptusowa stosowana jest u pacjentów jako element wspomagający leczenie zaburzeń układu pokarmowego, w tym biegunek i wymiotów. Warto ją pić przy zapaleniu pęcherza, aby usunąć baterie z dróg moczowych. Przy zapaleniach górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego również zalecana będzie herbatka z eukaliptusa. Napar z liści, także w formie herbaty, pomaga w stanach niepokoju i lęku, wspiera walkę organizmu z przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli i nagromadzeniem flegmy w układzie oddechowym.

herbata eukaliptusowa, herbata z liści eukaliptusa

Jak się pozyskuje herbatkę z eukaliptusa?

W herbacie z eukaliptusa znajdują się wysuszone liście tej rośliny – co najmniej 50 proc. w pełnym składzie produktu. Do tego dodaje się susz z owoców malin, owoców bzu czarnego, czy ziele tymianku i tawuły. Liście eukaliptusa pozyskiwane są z drzew eukaliptusa rosnących w krajach o klimacie subtropikalnym. Mają one wysoką zawartość olejku eukaliptusowego.
Przy stosowaniu herbatki z eukaliptusa zaleca się zalać jedną łyżkę suszu wrzącą wodą i pozostawić napar pod przykryciem do zaparzenia, przez około 10-15 minut.

Gdzie kupić herbatę eukaliptusową?

Herbatkę eukaliptusową można znaleźć w sklepach zielarskich – stacjonarnych i internetowych, w formie suszu, gotowego do przyrządzania naparu.

Zdjęcia: Powerhouse Museum via Flickr