Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – olej moringa

Dary natury – olej moringa

Pochodząca z Indii roślina moringa olejodajna to jeden z „superfoods”. Wykorzystywana była od wieków, między innymi w medycynie ajurwedyjskiej. Cała roślina ma wyjątkowe właściwości odżywcze i lecznicze.

W medycynie naturalnej używa się korzeni, sproszkowanych liści, kwiatów, pędów i kory. Roślinę używa się także w kuchni i kosmetyce. Jeśli chodzi o ostatnie zastosowanie to do pielęgnacji urody używa się pozyskiwanego z ziaren drzewa – oleju moringa.

olej moringa

Olej moringa – tradycyjne odmładzanie

Wzmianki o oleju moringa wykorzystywanym w kosmetyce pochodzą z 1400 r p.n.e. Wraz z innymi składnikami stosowano go wówczas jako krem przeciwzmarszczkowy. Składem przypomina oliwę z oliwek ale jest od niej lżejszy, łatwiej się rozsmarowuje i lepiej wchłania. Dzięki temu jest doskonałą bazą do kosmetyków lub może być stosowany solo na skórę.

Zobacz także: olej arganowy

Ma właściwości odkażające i przeciwzapalne, doskonale oczyszcza co powoduje, że jest idealnym kosmetykiem dla skóry trądzikowej. Normalizuje powstawanie sebum, dzięki czemu z jednej strony przeciwdziała powstawaniu zaskórników, a z drugiej nie przesusza skóry. Wręcz przeciwnie – nawilża ją i odżywia jednocześnie. Poprawia także jej koloryt, rozświetla i zmiękcza. Dzięki swojej lekkiej konsystencji i doskonałej wchłanialności stanowi także świetną bazę do masażu. Tym bardziej, że bardzo dobrze wiąże się z olejkami eterycznymi, więc ma szerokie zastosowanie w aromaterapii.

olej moringa

Olej moringa – inne zastosowania

Właściwości oleju wykorzystuje się także w pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Oczyszcza, nawilża i odżywia. Wystarczy wmasować go w wilgotne włosy i skórę głowy po czym spłukać. Dzięki zastosowaniu oleju moringa włosy są miękkie i odżywione.
Dzięki właściwościom kojącym i przeciwzapalnym dobrze sprawdza się także jako preparat łagodzący skutki poparzeń słonecznych, odmrożeń czy stanów po ukąszeniu owadów. Przyspiesza także gojenie się ran czy otarć naskórka. Nasiona moringa są także wykorzystywane do oczyszczania – uzdatniania wody, niegdyś używano go także jako paliwa do lamp.

Zdjęcia: Wikiedia