Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – olejek brzozowy

Dary natury – olejek brzozowy

Olejek brzozowy to nic innego jak olejek eteryczny wytwarzany z różnych gatunków tych drzew. Do jego pozyskiwania wykorzystuje się korę brzozy cukrowej lub pączki liściowe brzozy brodawkowatej lub omszonej. Jego zastosowań jest naprawdę bardzo wiele, a jeszcze dłuższa jest lista jego dobroczynnych właściwości.

olejek brzozowy

Jak powstaje olejek brzozowy?

Olejek brzozowy pozyskuje się z kory drzewa metodami destylacji z parą wodną, ponieważ przenikając przez rozdrobnione elementy materiału łatwiej pochłania ona cenne substancje chemiczne, które nie są rozpuszczalne w wodzie. Niezbędnym elementem procesu jest również 12-o godzinna maceracja rozdrobnionego materiału w temperaturze 50 stopni Celsjusza, czyli moczenie w rozpuszczalniku, którym w tym wypadku jest woda. Olejek brzozowy z pączków drzewa uzyskuje się metodą destylacji od razu po zerwaniu pączków liściowych.

Zobacz także: Brzoza – drewno brzozy

Olejek brzozowy – właściwości i zastosowanie

Tradycyjnie stosowany miejscowo, olejek brzozowy był używany jako środek ściągający i przeciwzapalny. Aktywne składniki kwasu salicylowego oraz witamina E, czy falwonoidy czynią go uniwersalnym środkiem wspierającym zdrowie skóry. Polecany jest również przy niektórych schorzeniach skórnych m. in. łuszczycy czy trądziku młodzieńczym.

olejek brzozowy

Dodany do kąpieli może być wykorzystywany w celu regeneracji mięśni i stawów po dużym wysiłku fizycznym. Może być stosowany zewnętrznie, po odpowiednim rozcieńczeniu lub przez bezpośrednią inhalację. Ze względu na wysoką zawartość składników aktywnych nie może być stosowany przez kobiety w ciąży.

Zobacz także: Sok z brzozy

Przygotować samemu czy kupić?

Olejek brzozowy można przygotować samodzielnie w domu wykorzystując np. tradycyjną metodę maceracji przy użyciu innego oleju, np. spożywczego, który ma wysoką temperaturę wrzenia i dobrze łączy się ze składnikami aktywnymi. Oczywiście samodzielnie przygotowany preparat nie będzie mieć tak silnych właściwości jak ten profesjonalnie pozyskany. Za porzuceniem pomysłu o samodzielnym przygotowywaniu olejku przemawia też wysoka dostępność w większości aptek i internetowych sklepów zielarskich oraz niska cena, która zaczyna się już od 10 złotych.