Dary natury – olejek jaśminowy
Olejek jaśminowy posiada wiele zalet – zarówno na płaszczyźnie pielęgnacyjno-kosmetycznej, jak i zdrowotnej. Preparat ten jest stosowany i doceniany na całym świecie.
Olejek jaśminowy – jak powstaje?
Jak wiadomo, olejek jaśminowy powstaje z kwiatu jaśminu, który charakteryzuje się intensywnym, wyrazistym, słodkim zapachem kwiatowym. Olejek jaśminowy pozyskiwany jest przede wszystkim z jaśminy królewskiego oraz lekarskiego, a jego głównymi składnikami są: kwas benzoesowy, aldehyd benzoesowy, aldehyd benzylowy, alkohol benzylowy, indol, benzyl, benzoesan, cis-3-heksenylu, cis-jasmon, ceosol, eugenol, farnezol, geraniol,linalol, antranilan metylu, p-krezol, nerol, gamma terpineolu, nerolidol, isohytol i phytol.
Zobacz także: olejek z drzewa różanego
Olejek jaśminowy – właściwości
Spora część osób wykorzystuje właściwości antyseptyczne i dezynfekujące olejku jaśminowego, działanie to zapewnia przede wszystkim znajdujący się w nim aldehyd benzoesowy i benzoesan benzylu, które posiadają właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe.
Dzięki właściwościom wykrztuśnym olejku jaśminowego, osoby cierpiące na zaburzenia układu oddechowego mogą spać spokojnie. Ponadto olejek jaśminowy posiada właściwości uspokajająco-nasenne, przeciwdepresyjne, reguluje gospodarkę hormonalną u kobiet i skutecznie rozluźnia.
Zobacz także: Olejek goździkowy
Olejek jaśminowy – zastosowanie
Olejek jaśminowy przydaje się w każdym domu. Jest to produkt naturalny, zdrowy i bezpieczny, może być stosowany przez osoby w różnym wieku, także starsze.
Olejek jaśminowy wykazuje działanie przeciwdepresyjne, antyseptyczne i rozkurczowe, dlatego też znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. Do jego zalet należy ponadto zaliczyć działanie ziarnujące, wykrztuśne, uspokajające, łagodzące dolegliwości kobiece, preparat wspomagający laktację oraz niwelujący skutki trudnego porodu, zwłaszcza naturalnego.
Ciekawostką może okazać się fakt, iż olejek jaśminowy to bardzo skuteczny i jednocześnie bezpieczny afrodyzjak.
Olejek jaśminowy warto stosować także podczas grypy lub przeziębienia – skutecznie usuwa gromadzący się w drogach oddechowych śluz i w naturalny sposób udrażnia drogi oddechowe oraz nos.