Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – olejek z drzewa herbacianego

Dary natury – olejek z drzewa herbacianego

Drzewo herbaciane jest skarbnicą naturalnych olejków, z których produkuje się różnorodne kosmetyki. Jakie właściwości ma olejek z tego drzewa?

olejek z drzewa herbacianego

Pozyskiwanie olejku herbacianego

Olejek herbaciany pochodzi z drzewa herbacianego, które występuje pod nazwą łacińską – Melaleuca alternifolia. Jest to niskie drzewko rosnące w Australii i Nowej Zelandii. Olejek pozyskuje się z gałązek szczytowych, w procesie destylacji z parą wodną. W ten sposób powstaje związek lotny, o nucie zapachowej górnej, który zawiera ponad 90 związków o działaniu bakteriobójczym. Ma on korzystne właściwości dla zdrowia człowieka.

Zobacz także: Olejek eukaliptusowy

Drzewokrzew herbaciany rośnie dziko na bagnach w Australii, a obecnie jest on uprawiany także na plantacjach. Do Europy drzewo herbaciane trafiło w 1927 roku. Jego nazwa tak naprawdę niewiele ma wspólnego z herbatą. Kolonizatorzy w Australii wykorzystywali liście drzewa herbacianego do sporządzania leczniczego naparu, właśnie zastępującego herbatę. Miał on podobne właściwości jak leki antyszkorbutowe.

olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości

Olejek z drzewa herbacianego ma jasnożółty kolor, korzenny zapach i rzadką konsystencję. Może być używany bez potrzeby wcześniejszego rozcieńczenia. Posiada silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i antywirusowe. Działa przeciwbólowo, przeciwświądowo, regenerująco i ściągająco na pory skóry. Przyspiesza naturalne procesy regeneracji. Zapobiega zakażeniom, może być stosowany na odmrożenia jak i do leczenia ran różnego pochodzenia.

Zobacz także: Olejek pichtowy

Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie

Olejek z drzewa herbacianego stosowany jest jako olejek eteryczny, w parze z lawendą, rozmarynem, olejkami korzennymi i cytrusowymi. Można go stosować w leczeniu zmian skórnych, zwłaszcza trądziku, łojotoku i łupieżu. Przy regularnym stosowaniu miejscowym usuwa brodawki. Dla osób przewlekle chorych i unieruchomionych w łóżku, olejek ten świetnie sprawdza się na odleżyny.
Poleca się go do przygotowywania preparatów oczyszczających na skórę, bowiem ogranicza powstawanie nowych wykwitów, przyczyniając się do normalizacji pracy gruczołów łojowych.
Olejek można kupić w aptekach – stacjonarnych i internetowych i w licznych sklepach online sprzedających naturalne wyciągi oleiste. Kosztuje około 30 zł za 10 ml.

Zdjęcia: Wikipedia, comment-economiser.fr via Flickr