Treść główna

Porady Ciekawostki Dłutowanie drewna

Dłutowanie drewna

Drewno jest materiałem wykończeniowym i stolarskim, który można wykorzystywać na szereg różnych sposobów, poddając go odpowiedniej obróbce. Jedną z metod obróbki skrawaniem drewna jest jego dłutowanie.

dłutowanie drewna

Na czym polega dłutowanie drewna?

Dłutowanie polega na obróbce drewna. Dochodzi w tym przypadku do skrawania materiału nożem umocowanym do suwaka, który wychowuje ruch posuwisto-zwrotny, poziomy lub pionowy. Dzięki dłutowaniu można deskom drewnianym nadać pożądane kształty nieobrotowe. Do dłutowania można wykorzystywać narzędzia ręczne lub mechaniczne, m.in. dłutownicę.

Zobacz także: Obróbka drewna i jej rodzaje

Dłutowanie ręczne

Przy użyciu dłuta o różnej długości można dłutować drewno, wykonując w nim różnego rodzaju wcięcia. Uzyskuje się dzięki temu kształty połączeniowe, gniazda, czopy, widlice i wypusty. Można używać dłuta ręcznego oddzielnie lub z młotkiem. Dłuto składa się z brzeszczotu wykonanego ze stali nierdzewnej, osadzonego w drewnianym trzonku. Wyróżnić można dłuta płaskie z prostymi lub ściętymi powierzchniami, dłuta żłobaki z zaokrągloną krawędzią tnącą, dłuta gniazdowe i grzbietaki. Bez względu na typ, każde dłuto ma kąt ostrza w wysokości trzydziestu stopni.

dłutowanie drewna

Zobacz także: Obróbka drewna w domu

Przygotowując się do samodzielnego dłutowania ręcznego drewna należy w pierwszej kolejności zgromadzić, a następnie zaostrzyć potrzebne dłuta. Później wygładza się je osełką. Praca z dłutem lub dłutem i młotkiem, polega na umiejętnym łączeniu dłutowania z dłubaniem.
Przygotowania powinny objąć także materiał, który będzie poddawany dłutowaniu. Trzeba go przymocować stabilnie do stołu warsztatowego. Dłuto należy zawsze przesuwać w kierunku wznoszących włókien i nie robić zbyt grubych wiór. Podczas dłutowania gniazd niewskazane jest zbyt silne opieranie brzeszczotu narzędzia o krawędź, ponieważ można go uszkodzić.

Dłutowanie maszynowe

Do maszynowego dłutowania drewna wykorzystywane są dłutownice. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu dłutownice łańcuchowe z odpowiednią głowicą. Dłutownica pozwala na wszechstronne frezowanie otworów pod czopy oraz szczelin i bruzd o założonej głębokości.