Dom drewniany – wady i zalety
Domy drewniane coraz częściej można zauważyć nie tylko na polskich wsiach, ale też w willowych dzielnicach miast. Gdzie jednak należy szukać źródła renesansu ich popularności? Jak się okazuje, powodów, by zrezygnować z murowanego domu na rzecz drewnianego jest naprawdę wiele – oto najważniejsze z nich.
1. Zapłacisz mniej
Zakup materiałów potrzebnych do wzniesienia drewnianego domu to wydatek kilka razy mniejszy, niż w przypadku konstrukcji murowanych – jest to więc świetna opcja dla tych bardziej oszczędnych.
2. Dom drewniany wybudujesz szybciej
Budowa drewnianego domu trwa zwykle dużo krócej, niż murowanego. Nie musimy wylewać fundamentów i wykonywać skomplikowanych prac wykończeniowych. Poza tym, drewniany dom wybudować możemy o każdej porze roku, a w razie konieczności w każdej chwili możemy go dowolnie rozbudować.
3. Domy z drewna wyglądają naprawdę pięknie!
Temu nie da się zaprzeczyć – ich piękno docenią nawet najwięksi miłośnicy murowanych domów. Pięknie prezentują się zarówno tradycyjne domki drewniane, jakby wyciągnięte z górskiego pleneru, jak i nowoczesne konstrukcje – minimalistyczne drewniane bryły z wielkimi przeszkleniami. Zobacz: Niezwykłe domy z drewna.
4. Drewniane wnętrza z „duszą”
Co ważne, dotyczy to także ich wnętrz – domy drewniane doskonale wyglądają w środku. Dzięki temu sporo zaoszczędzimy na ich aranżacji – tak, jeśli chodzi o pieniądze, jak i włożony w to wysiłek.
Drewno przyjazne dla środowiska
Część materiałów, których używa się do budowy domów murowanych bardzo powoli ulega rozkładowi – dlatego wybór drewnianej konstrukcji może być także podyktowany troską o środowisko naturalne. Zobacz : dom z drewna a ochrona środowiska.
Jak widać, zalet drewnianych domów nie brakuje. Decydując się jednak na któryś z nich, warto pamiętać, że oprócz nich mają także pewne wady. Niedoskonałości nie czynią ich na szczęście bezużytecznymi i, jeśli tylko będziemy chcieli, poradzimy sobie z nimi bez większego trudu. O jakie wady chodzi?
Trudniej znaleźć wykonawców
Chociaż zainteresowanie takimi domami stale rośnie, wciąż są w mniejszości – w niektórych regionach znalezienie firmy, która wybuduje dla nas dom drewniany może być więc sporym problemem.
Kłopoty z gospodarką cieplną
Drewniane domy szybciej tracą ciepło zimą, latem zaś bardziej się nagrzewają. Na szczęście jednak, rekompensuje to korzystniejszy mikroklimat panujący w drewnianych wnętrzach.