Treść główna

Porady Ciekawostki Drewniane rolety, żaluzje w domu

Drewniane rolety, żaluzje w domu

Chociaż wszyscy lubimy słońce i dzięki niemu czujemy się lepiej, w swoim domu, mieszkaniu czy firmie nie zawsze patrzymy na nie przychylnym okiem. Przeświecające zza okna może razić, odbijać się w ekranie, nie pozwalać uciąć sobie drzemki – dlatego inwestujemy w rolety czy żaluzje. Można nabyć również ich drewniane wersje – tylko jakie i jak o nie dbać?

rolety drewniane, żaluzje drewniane

Drewniane rolety – dlaczego warto?

Drewno dodaje uroku i wizualnego ciepła każdemu pomieszczeniu w którym się znajdzie. Z tego powodu jest chętnie wybierane do wszystkich wnętrz. Drewniane rolety czy żaluzje sprawdzą się nie tylko w salonie czy sypialni, lecz również w łazience oraz kuchni. Trzeba jedynie pamiętać o wietrzeniu takich pomieszczeń, żeby nie zbierała się w nich ciągle wilgoć. Nie nadają się niestety na zewnątrz, gdyż mechanizm mógłby się szybko zepsuć. W środku jednak są przez długi czas funkcjonalne i po prostu szykowne. Pasują do drewnianych mebli i idealnie się odnajdą w każdym stylu aranżacji wnętrz.

Zobacz także: elewacja z drewna

rolety drewniane, żaluzje drewniane

Jakie drewno na rolety?

Rolety czy żaluzje drewniane mogą powstawać z różnego rodzaju drewna. Warto jednak wykorzystywać to możliwie najbardziej wytrzymałe – dzięki temu jego pielęgnacja będzie nieco prostsza. Za idealne drewno do wykonywania solidnych żaluzji i rolet tego rodzaju uznaje się drewno lipy kanadyjskiej, syberyjskiej oraz drewno afrykańskie. Często również wykorzystuje się w tym celu bambus, który nie dość że jest odporny, to dodatkowo niezwykle ciekawie wygląda.

Zobacz także: boazeria angielska

Jak dbać o drewniane żaluzje?

Drewno jest wymagającym materiałem, który zawsze musi być stosownie zabezpieczony. Dlatego tak samo jak pielęgnujemy drewniane meble w ogrodzie czy drewniane parapety zewnętrzne, musimy również zabezpieczać i odpowiednio pielęgnować drewniane żaluzje czy rolety. Muszą być one regularnie czyszczone i odkurzane. Powinny także co pewien czas zostać zabezpieczone nową, ochronną powłoką – taką samą jak do innego drewna. Bejca czy impregnat do drewna powinny się sprawdzić idealnie. Jeśli zaś zauważymy jakiekolwiek ubytki, wypełnijmy je i nałóżmy kolejną powłokę ochronną.