Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno księżycowe i jego wykorzystanie

Drewno księżycowe i jego wykorzystanie

Brzmi tajemniczo i bajkowo. W rzeczywistości drewno księżycowe to drewno ścinane w odpowiedniej fazie księżyca. Wedle Erwina Thoma, który spopularyzował tą nazwę, drewno pozyskane w odpowiednim czasie oraz odpowiednim sposobem, posiada inne właściwości. Jest twardsze, bardziej odporne na ciężkie warunki atmosferyczne, na szkodliwe działanie grzybów oraz insektów. Czy tak jest w rzeczywistości?

drewno księżycowe

Rytm księżyca kontra drewno

Wedle autora, rytm faz księżyca wywołuje konkretne procesy zachodzące w rosnących drzewach. Ścięcie ich zimą w najwyższej fazie, ma spowodować, że drewno łączy się z polem elektromagnetycznym Ziemi. Wewnątrz zachodzą reakcje, produkowany jest żel, który w połączeniu z cząsteczkami elektrycznymi wzmacnia drewno.

Zobacz także: betonowe drewno

Kto odkrył drewno księżycowe?

Choć Erwin Thom spopularyzował taki rodzaj drewna, to jednak jego historii należy szukać o wiele wcześniej. Podobno już Juliusz Cezar budował z niego statki, które przetrzymywały próbę ognia oraz ząb czasu. Także stojące po dziś dzień ponad 1600 – letnie japońskie pagody miały powstać z drewna księżycowego. Koncepcja Thoma skłoniła wielu badaczy do weryfikacji jego tez. Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu stwierdzili, że faktycznie drewno ścięte w odpowiedniej fazie księżyca, znacznie różni się od tego pozyskiwanego normalną drogą.

drewno księżycowe

Drewno księżycowe – właściwości

Czym właściwie charakteryzuje się drewno księżycowe? Jest bardziej odporne na wilgoć, a jednocześnie znacznie szybciej schnie oraz nie pęcznieje. Nie jest podatne na spalenie, ani na aktywność szkodników czy na wniknięcie grzybów. Jest przy tym trwalsze, solidniejsze, ale łatwiejsze w obróbce.

Drewno księżycowe w budownictwie

W Polsce powstało kilka firm, które specjalizują się w budowaniu domów z drewna księżycowego. Mają przetrwać trzęsienia ziemi oraz chronić domowników nawet podczas pożaru. Dlatego powstają całe domy zbudowane z drewna ścinanego w odpowiedniej fazie księżyca lub mieszkania z drewnianymi ścianami. Alternatywnym zastosowaniem jest tworzenie solidnych mebli, a nawet finezyjnych instrumentów.

Zobacz także: drewno rezeonansowe