Drewno ramin – ABC drewna egzotycznego
Wśród rzadkich gatunków drewna, które jednocześnie cechuje się doskonałymi właściwościami znajduje się ramin. Gonystulus – bo pod taką nazwą również jest spotykane – to drzewo, które ojczyzną jest południowa Azja. Obejmuje blisko trzydzieści gatunków. Spotkać można go w Malezji, Singapurze, Indonezji, Filipinach, a także Papuni Nowej Gwinei. Niektóre jego gatunki porastają również Borneo. Jakie jest zastosowanie raminu? Jakimi wadami oraz zaletami wyróżnia się ten gatunek drewna?
Ramin jest gatunkiem drzewa dorastającym do około dwudziestu pięciu metrów wysokości. Jednocześnie rośnie ono niezwykle wolno, co sprawia, że pozyskiwanie z niego materiału nie jest proste.
Drewno ramin – charakterystyka i parametry
Ramin to drewno charakteryzujące się słomkową, a więc delikatnie żółtą barwą. Jest niezwykle mocne oraz wytrzymałe. Słoje na jego powierzchni są tak delikatne, że gołym okiem naprawdę trudno je dostrzec. Niewątpliwą zaletą tego drewna jest to, że wyjątkowo łatwo poddaje się obróbce. Trzeba jednak pamiętać, że cechuje się znaczną kruchością, co sprawia, że wykonane z niego elementy nie mogą być zbyt mocno wyginane.
Zobacz także: drzewo żelazne
Najważniejsze cechy tego gatunku drewna to więc:
- wysoka twardość;
- wyjątkowa lekkość;
- duża sztywność.
Ramin łatwo poddaje się szlifowaniu i innym rodzajom obróbki (zobacz także szlifowanie drewna). Z uwagi jednak na wysoką kruchość – o czym wspomnieliśmy powyżej – należy postępować z nim bardzo ostrożnie.
Ramin i jego zastosowanie
Ramin jest obecnie ginącym gatunkiem drzewa. To właśnie z tego powodu osiąga naprawdę niemałe ceny, a kupno drewna z niego przygotowanego jest w naszym kraju naprawdę bardzo trudne. Co można zrobić z raminu? Na świecie jest to popularny gatunek drewna w przypadku produkcji mebli dla najmłodszych. Bez wątpienia przyczynia się do tego jasna barwna raminu, która do pokoju dziecięcego pasuje doskonale. Ramin świetnie sprawdza się w produkcji kijów golfowych oraz tych do gry w billard.
Ramin to drewno charakteryzujące się mnóstwem zalet. Jego obróbka nie jest trudna, ma również niezwykły wygląd. Niestety, jest to drewno trudno dostępne, na które nie każdy może sobie pozwolić.
Zdjęcia: Wood-database