Drzewo żelazne, prawda czy mit?
Zaskakująca nazwa powoduje, że osobom, które nie są specjalistami w branży ciężko uwierzyć w istnienie drzewa żelaznego. Co ciekawe takowe naprawdę istnieje a kilka gatunków można spotkać także w Polsce. Czym naprawdę jest drzewo żelazne i czym się charakteryzuje?
Czym jest drzewo żelazne?
Drzewo żelazne nie jest nazwą dla jednego tylko drzewa, w rzeczywistości jest to cecha, którą określa się wiele gatunków, których drewno reprezentuje szczególne właściwości, takie jak ponad przeciętna waga i wytrzymałość. Do grupy tej należą m. in. argania, gwajakowiec, złotorąb, żelazownik a także lepiej znane eukaliptus i oliwka.
Drzewa żelazne pochodzą głównie z tropikalnych i subtropikalnych rejonów Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej i Indii. Kilka gatunków można spotkać także w Polsce w uprawie np. grab karoliński, wiązowiec zachodni, parocja perska czy chmielograb wirginijski.
Drzewo żelazne – charakterystyka
Po raz pierwszy drzewo z tego gatunku opisał w 1854 roku botanik Asa Gray, który badał drzewo z rodzaju Olneya. Drzewa żelazne ewoluowały jako element flory pustynnej w okresie środkowego miocenu (ok. 15 do 8 milionów lat temu). Dzisiejsze gatunki potrafią żyć przez ponad 1600 lat. Drzewo żelazne jest jednym z najtrudniejszych w obróbce i najcięższych na świecie. Jego wysoka twardość jest najprawdopodobniej efektem powolnego tempa akumulacji biomasy, gdyż drzewa te rosną bardzo wolno. Za sprawą toksycznych substancji, które zawierają są wyjątkowo odporne na gnicie i zasadniczo nie ulegają biodegradacji. Ze względu na specyficzne właściwości jest ono całkowicie odporne na działanie grzybów a także szkodników w postaci termitów czy korników. Wykorzystywane jest do produkcji okrętów, wagonów kolejowych czy instrumentów dętych.
Zobacz także: Szkodniki drewna
Drzewo żelazne – ciekawostki
Drzewo żelazne Palo Fierro należy do ekologicznie najważniejszych gatunków roślin w regionie pustyni Sonora (Arizona), ze względu na swoje dobroczynne właściwości jest nazywane pielęgniarką dla innych gatunków roślin.
Niestety populacja drzew żelaznych każdego roku zmniejsza się o ponad dziesiątki tysięcy kilometrów kwadratowych.