Treść główna

Porady Ciekawostki Egzotyczne drewno meranti

Egzotyczne drewno meranti

Drzewa z rodzaju Shorea rosną w południowo-wschodnich regionach Azji. To właśnie z nich pozyskuje się drewno meranti, które na Starym Kontynencie jest jednym z najbardziej cenionych gatunków egzotycznych. Skąd bierze się jego popularność?

meranti

Meranti – charakterystyka drewna

Meranti przyciąga uwagę już samym wyglądem. Z pozoru może przypominać mahoń – zwłaszcza, kiedy mówimy o odmianie Red Meranti. Poza tym, występuje także w barwach oliwkowej i żółtej, co najłatwiej zauważymy w przypadku świeżego drewna – meranti bowiem z biegiem czasu zaczyna wykazywać skłonność do patynowania (zobacz także: patyny do drewna). Jeśli jednak na naszych meblach czy oknach zauważymy biały nalot, nie powinniśmy się niepokoić – jest to proces naturalny i w żaden sposób nie wpływa na fizyczne właściwości drewna.

Właściwości tego drewna sprawiają, że meranti często bywa porównywane do sosny. Podobnie, jak nasz krajowy gatunek, meranti cechuje się sporą miękkością. W jego strukturze duży udział mają jednak części stałe, co dobrze wpływa na jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki jednolitej budowie, meranti świetnie chłonie farbę i lakiery – dlatego bardzo chętnie sięgają po nie stolarze.

meranti

Zalety i wady drewna meranti

Meranti należy do najgęstszych gatunków drewna – metr sześcienny surowca o wilgotności 12% może ważyć nawet 850 kilogramów. Z uwagi na swoją miękkość, bardzo dobrze znosi każdego rodzaju obróbkę drewna – piłowanie, zbijanie czy klejenie. Szybko się suszy, a ryzyko paczenia i pękania podczas tego procesu nie jest duże.

Zalet, jak widać, meranti posiada naprawdę sporo, niestety ma także pewne wady. Największą wśród nich jest na pewno higroskopijność. Wystawione na powietrzu o zmiennej wilgotności może pękać, czemu jednak łatwo zapobiec regularnie impregnując drewno.

Zastosowanie meranti

Meranti najczęściej wykorzystuje się w stolarstwie – jest idealnym wręcz surowcem do produkcji okien, drzwi zewnętrznych czy mebli domowych. Jeśli tylko będzie odpowiednio często impregnowane, bez przeszkód możemy także wykonać z niego elewacje budynku.

Podobnie jak inne egzotyczne gatunki, nie jest u nas najtańszym drewnem – metr sześcienny tarcicy meranti może kosztować nawet trzy tysiące złotych.

Zdjęcia: wood-database, WoodconConstructions.