Treść główna

Porady Ciekawostki Egzotyczne gatunki drewna

Egzotyczne gatunki drewna

Drewno egzotyczne w ostatnich latach święci w naszym kraju triumfy popularności. Jest bardzo chętnie wybierane zarówno jako surowiec do produkcji mebli, jak i podłóg, jest też wykorzystywane w zupełnie innych zastosowaniach – jak na przykład przy wytwarzaniu drewnianych wanien, umywalek czy podłóg łazienkowych. Czym jednak jest drewno egzotyczne i jakie gatunki możemy do niego zaliczyć?

drewno egzotyczne


Mianem tym określić można wszystkie gatunki, które nie rosną w naszym kraju – a więc nie należą do drewna krajowego – jednak określenie to najczęściej zarezerwowane jest dla tych gatunków, które uprawia się w takich częściach świata, jak Afryka, Indochiny, Azja Wschodnia czy Ameryka Południowa. Zdecydowana większość dostępnych w naszym kraju gatunków drewna egzotycznego wyróżnia się ogromnymi walorami wizualnymi i praktycznymi – dlatego też coraz częściej spotkać je można w naszych domach jako surowiec służący do produkcji mebli, posadzek czy akcesoriów. Z uwagi na duża twardość większości gatunków egzotycznych, obróbka drewna egzotycznego sprawia często duże problemy i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. (Zobacz nasze niezawodne obrabiarki do drewna).

heban, drewno egzotyczne

Drewno egzotyczne w meblarstwie

Jeśli chodzi o branżę meblarską, najczęściej spotykanym gatunkiem jest z całą pewnością merbau. Warto wspomnieć, że drewno tego gatunku z powodzeniem może być wykorzystywane także do produkcji mebli używanych na zewnątrz – posiada bowiem świetne właściwości higroskopijne, będąc w dużej części odporne na działanie nie tylko wilgoci, ale również innych żrących materiałów. Poza tym, jest jednym z najbardziej dekoracyjnych gatunków, a szafy, komody czy stoły wytwarzane z tego surowca charakteryzują się świetnym i oryginalnym wyglądem, idealnie pasującym do nowoczesnych, eleganckich wnętrz. Innym często spotykanym gatunkiem jest także jatoba, którą firmy meblarskie i ich klienci cenią dokładnie z tych samych powodów. Poza tym wymienić warto również palisander, mahoń oraz heban.

merbau, drewno egzotyczne

Drewno egzotyczne – idealne na podłogi

Rozmaite gatunki drewna egzotycznego spotkać można także w produkcji podłóg. Co one cenione ze względu na dużą twardość, praktycznie niespotykaną w przypadku większości gatunków krajowych, dzięki czemu mogą być wykorzystywane nie tylko w domach, ale również w budynkach publicznych, takich jak biura czy urzędy – drewno egzotyczne doskonale znosi największy nawet ruch. W produkcji posadzek królują przede wszystkim wspomniany merbau i jatoba, a także bambus, afromasia czy tamarindo. Pamiętajmy, że poza dużą wytrzymałością, atutem posadzek wykonanych z drewna egzotycznego jest ich fantazyjny wygląd. Merbau, wenge czy jatoba powszechne wykorzystywane są też do produkcji schodów, gdzie ich walory praktyczne znacznie przewyższają drewno egzotyczne.

Drewno egzotyczne do produkcji instrumentów

Nie jest to jednak jedyne zastosowanie drewna egzotycznego – niektóre gatunki są bowiem często wykorzystywane w lutnictwie. Z palisandru, sapeli czy bubinga tworzy się na przykład podstawy gitar elektrycznych. Poza tym, używa się ich do produkcji instrumentów ludowych, takich jak djembe, okaryna, czy też drewniane wersje drumli.

Drewno egzotyczne potrafi osiągać naprawdę wysokie ceny. Na przykład za metr sześcienny deski wykonanej z drewna mukulungu zapłacić należy niemal 300 złotych, z kolei metr dyli z merbau może osiągać ceny nawet 500 złotych.