Treść główna

Porady Ciekawostki Gatunki dębu

Gatunki dębu

Dęby są rodzajem drzew oraz (rzadziej) wysokich krzewów, które zalicza się do rodziny bukowatych. Występują niemal wyłącznie w klimacie umiarkowanym półkuli północnej, jak też w wyższych partiach gór strefy tropikalnej. Dęby są bardzo cenione z uwagi na mocne drewno, wytrzymałość, jak również piękny wygląd. Warto dowiedzieć się więcej o ich najpopularniejszych gatunkach.

gatunki dębu

Gatunki dębu – ogólne informacje

Do rodzaju drzew zakwalifikowanych jako dęby należy około 200 różnych gatunków, które miały duże znaczenie dla całej europejskiej cywilizacji. Jeśli chodzi o nasze rodzime wierzenia, gaje dębowe miały ogromne znaczenie dla Słowian. Były to miejsca wielkiej mocy, a same dęby powierzano Perkunowi. W Polsce dęby wyrastają na imponującą wysokość 50 metrów, a przeciętnie mogą żyć od 600 do 1000 lat. Dęby różnią się jednak między sobą możliwą długością życia oraz wysokością – w zależności od konkretnego gatunku.

Zobacz także: gatunki jesionu

Gatunki dębu – charakterystyka

Najpopularniejsze gatunki drzew tego rodzaju to:
Dąb burgundzki – można go spotkać w południowo-wschodniej części Europy oraz w Azji Mniejszej. Dorasta do 35 metrów wysokości, jest mocny, prosty, o twardym, dobrym jakościowo drewnie, używanym do produkcji mebli. Początkowo korona drzew jest smukła, jednak z wiekiem staje się bardziej kulista.
Dąb bezszypułkowy – można go spotkać na terenie Europy Środkowej, Wielkiej Brytanii, południowej części Skandynawii, a na południu aż do obszaru Włoch i Bułgarii. Posiada szeroką, jajowatą koronę, dorasta do 40 metrów, a owocować zaczyna dopiero w wieku 40 czy 50 lat. Wytwarza się z niego meble i buduje okręty.
Dąb czerwony – w Polsce jest gatunkiem introdukowanym, jego naturalne pochodzenie to Ameryka Północna. Jest drzewem inwazyjnym, dorastającym do 40 metrów, z liśćmi, które malowniczo się czerwienią. Z tego względu jest rośliną ozdobną, choć jego drewno jest gorszej jakości niż europejskie.

gatunki dębu

Dąb omszony – spotykany jest w Europie zachodniej i południowej oraz w Azji Mniejszej. Do Polski został wprowadzony sztucznie i można go spotkać jedynie w rezerwacie. Osiąga do 25 metrów i może mieć wiele pni. Jego drewno jest trudne w obróbce.
Dąb szypułkowy – można go spotkać w prawie całej Europie, na Kaukazie i w Azji Zachodniej. Jest to gatunek długowieczny, który może żyć przeszło 1000 lat, dlatego znalazł swoje miejsce w kultach religijnych. Ma twarde, wytrzymałe drewno, przez co ceni się go w przemyśle drzewnym.
Dąb błotny – można go spotkać w centralnej i północno-wschodniej części Ameryki Północnej, a w Polsce (i ogólnie w Europie) w parkach oraz ogrodach. Dorasta do 20 metrów wysokości, lubi obszary mokre, zalewowe i jest traktowany jak roślina ozdobna.

Zobacz także: gatunki brzozy