Gatunki drewna
Drewno jest jednym z najbardziej uniwersalnych surowców wykorzystywanych przez człowieka. Jego walory sprawiają, że równie dobrze sprawdza się ono w produkcji drobnych ozdób, jak mebli czy łodzi. Aby jednak przedmioty wyprodukowane z drewna spełniały wszystkie swoje funkcje i były odporne na wszelakie grożące im, niekorzystne czynniki, niezwykle ważny jest wybór właściwego gatunku drewna do ich wykonania.
Wybór jest naprawdę ogromny i dla każdego niemal zastosowania znajdziemy drewno, które świetnie sprawdzi się w każdych warunkach. Podział gatunków drewna może przybrać wiele form, a je same podzielić możemy między innymi ze względu na pochodzenie – tu wyróżniamy przede wszystkim gatunki krajowe oraz egzotyczne – ulistnienie – chodzi o drewno liściaste i iglaste – na to, czy w drewnie występuje twardziel, czy też twardość.
Drewno krajowe
W przypadku drewna krajowego najpopularniejszymi gatunkami, chętnie wykorzystywanymi w obróbce i przemyśle krajowym, są między innymi dąb, sosna, brzoza czy buk.
Drewno dębowe
Dąb słynie ze swojej wysokiej trwałości, wytrzymałości i solidności, dlatego też tak często wybierany jest do produkcji mebli. Dąb niestety sprawiać może pewne problemy przy suszeniu, dlatego specjaliści zalecają powolne suszenie, które uchronić może drewno przed pęknięciami czy pojawianiem się krzywizn. Dąb za to nie jest trudny, jeśli chodzi o obróbkę powierzchni drewna – z łatwością możemy go bejcować czy lakierować, jednak pamiętać powinniśmy przy tym, aby wypełnić pory drewna, a także zastosować środki światłoochronne.
Drewno sosnowe
W przypadku drewna iglastego, jednym z najpopularniejszych krajowych gatunków jest sosna. Szczególnie często spotkać ją można jako surowiec do produkcji mebli, gdzie docenia się jej łatwość obróbki mechanicznej, suszenia, klejenia i obróbki powierzchni. Nie bez znaczenia jest również świetny wygląd drewna sosnowego – jego rysunek uznawany jest za dekoracyjny i, co za tym idzie, doceniany wszędzie tam, gdzie szczególnie duże znaczenie mają walory estetyczne mebla. Sosna wykorzystywana jest nie tylko w meblarstwie – równie często stosuje się ją bowiem również jako surowiec do produkcji podkładów kolejowych, podłóg czy jako materiał opałowy.
Drewno egzotyczne
Wśród egzotycznych gatunków drewna ostatnimi czasy szczególną popularnością cieszy się merbau – drewno pochodzi z drzewa zwanego kwilą i rośnie głównie w strefie pacyficznej, w rejonach takich jak Polinezja, Australia czy południowo-wschodnia Azja. Producenci na całym świecie docenili merbau głównie z uwagi na jego niezwykłe wręcz właściwości. Drewno charakteryzuje się sporą twardością i gęstością, jest również w dużym stopniu odporne na działanie takich niekorzystnych czynników jak owady, duże temperatury, wilgoć czy chemikalia, dlatego też chętnie jest wykorzystywane jest do produkcji posadzek, pojemników na środki chemiczne czy podkładow kolejowych. Ważną zaletą drewna merbau jest również ozdobny wygląd – na jego powierzchni zauważyć można bowiem wykwity soli mineralnych, sprawiających wrażenie złotych nitek.