Treść główna

Porady Ciekawostki Gaz drzewny – czym jest i do czego się go używa?

Gaz drzewny – czym jest i do czego się go używa?

Gaz drzewny to wytwór osiągany w procesie zgazowania z drewna – do czego wykorzystuje się specjalne urządzenie, czyli gazogenerator. Proces zgazowania jest procesem technologicznym, dzięki któremu paliwo stałe czy płynne przemienia się w paliwo gazowe. Dzieje się to przy udziale i pod wpływem dostępu kontrolowanej ilości powietrza lub pary wodnej. Proces ten następuje w wyniku rozkładu termicznego. Zgazować można wiele różnych paliw – w tym także i drewno. W wyniku tego powstaje wyjątkowa mieszanka. Co warto wiedzieć o składzie i zastosowaniu tego gazu?

gaz drzewny

Gaz drzewny i jego skład

Gaz drzewny składa się z wodoru, tlenku węgla, metanu, niepalnego azotu, dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Odróżnia go to na przykład od gazu ziemnego, w którym dominującym składnikiem jest metan. Stanowi on przeszło 90% jego zawartości, podczas gdy gaz ziemny składa się w większej części z niepalnego azotu, który stanowi 50-60% jego objętości.

Zobacz także: węgiel drzewny

Gaz drzewny – historia

Największa popularność gazu drzewnego przypadła na okres przed II Wojną Światową. W tej chwili nie jest on specjalnie chętnie wykorzystywany. Przypisuje się mu raczej wartość historyczną. Występuje raczej jako ciekawostka z przeszłości, którą czasem można pokazać społeczeństwu, by poszerzać ludzką wiedzę. Wszystko dlatego, że gaz drzewny posiada dużo mniejszą wartość opałową niż wymieniony wcześniej gaz ziemny. Nie można go też produkować na zapas i przechowywać w stanie sprężonym – trzeba produkować odpowiednią jego ilość w danym momencie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Powoduje to powstanie różnych problemów, które ciężko jest w prosty sposób rozwiązać.

gaz drzewny

Gaz drzewny – zastosowanie

Najlepszym drewnem do produkcji gazu ziemnego jest drewno bukowe. Dzięki jego produkcji można zasilać przeróżne urządzenia i maszyny. W czasie II Wojny Światowej auta oraz samoloty działające w miastach czy na zapleczu frontu były zasilane właśnie w ten sposób. W porównaniu do gazu ziemnego stosowanie gazu drzewnego było jednak dosyć kłopotliwe. W tej chwili jest zatem rzadko spotykany i rzadko produkowany.