Treść główna

Porady Ciekawostki Gombeira – brazylijski heban

Gombeira – brazylijski heban

Gombeira to egzotyczny gatunek drzewa, które rośnie przede wszystkim w Brazylii. Obecnie, drewno to staje się coraz popularniejsze również w Polsce, głównie ze względu na jego piękny, elegancki wygląd oraz trwałość.

gombeira, drewno egzotyczne

Gombeira – charakterystyka

Gombeira to dewno charakteryzujące się przede wszystkim bardzo wysoką gęstością, ale również niezwykłymi właściwościami mechanicznymi, które sprawiają, że jest ono w stanie wytrzymać nawet bardzo duże obciążenie. Niestety, ze względu na fakt, iż gombeira jest drewnem wyjątkowo twardym i stabilnym, jego obróbka bywa dość trudna.

Jeśli chodzi o wygląd, drewno gombeira jest często nazywa brazylijskim hebanem, ponieważ ma bardzo szlachetny, ciemny kolor, który niemal natychmiast przyciąga uwagę. Nie jest ono jednak czarne, ale twardziel gombeiry ma barwę od czekoladowej po jasno brązową. Bardzo ciekawe jest również to, że drewno zupełnie traci swój zapach, ale także zmienia swój kolor pod wpływem światła oraz powietrza. Jego barwa staje się wówczas niemal zupełnie czarna, jest ono wyraźnie usłojone i czasem prążkowane, co zdecydowanie dodaje mu uroku.

gombeira, drewno egzotyczne

Gombeira – zastosowanie

Gombeira nadaje się tak naprawdę do każdego rodzaju pomieszczeń, bez względu na ich charakter – sprawdza się zatem zarówno w wystroju tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Ze względu na jego wyjątkowo elegancki wygląd, drewno gombeira jest idealnym materiałem na wszelkiego typu elementy wykończenia wnętrz, ale przede wszystkim ma szerokie zastosowanie w produkcji stolarki oraz mebli.

Zobacz także: Afromosia – drewno egzotyczne

Najczęściej jednak gombeira stosowana jest w produkcji materiałów podłogowych i głównie właśnie w takiej też postaci można nabyć ten gatunek drewna w Polsce. Biorąc pod uwagę wspomniane już właściwości mechaniczne gombeiry, podłogi z niej wykonane charakteryzuję się ogromną odpornością nawet na bardzo duże obciążenia oraz zużycie. Z pewnością sprawdzą się zatem nie tylko w domach, ale także w nawierzchniach przemysłowych oraz jako podłogi w miejscach użyteczności publicznej, w których są szczególnie intensywnie użytkowane.

Zdjęcia: ljguitar, mauroguanandi via Flickr