Treść główna

Porady Ciekawostki Grapia – złote drewno egzotyczne

Grapia – złote drewno egzotyczne

Grapia jest jednym z gatunków drewna egzotycznego, które wykorzystuje się w budownictwie i w przemyśle wykończeniowym, w domach prywatnych, w firmach i instytucjach. Jakie ma właściwości?

grapia, drewno egzotyczne

Grapia – pochodzenie

Grapia, nazywana również drewnem Amarillo, w rzeczywistości nosi nazwę botaniczną Apuleia leiocarpa i zalicza się do drzew z rodziny Caesalpiniaceae, których cechą charakterystyczną jest piękny, żółtawy odcień z czasem przechodzący w barwę pomarańczową i lekko brązową. Dlatego też drewno to określane jest mianem Goldenwood.
Ten egzotyczny gatunek występuje w lasach Amazonii, w Południowej Brazylii i na wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego.

Zobacz także: Padouk – drewno egzotyczne

Grapia – charakterystyka

Drewno Grapia ma kolor od żółto-beżowego do żółto-brązowego. Jego ciężar właściwy przy wilgotności 12 proc. wynosi 790 kg na metr sześcienny. Skurcz styczny tego drewna wynosi 7,5 proc., a skurcz promieniowy – 4,2 proc. Jego twardość wynosi 1654. Drewno ma zróżnicowane usłojenie, dzięki czemu staje się jak najbardziej oryginalne przy wykańczaniu wnętrz.

grapia, drewno egzotyczne

Drewno Grapia pod wpływem czynników atmosferycznych, zanieczyszczenia atmosferycznego i pyłków roślin zaczyna patynować, a jego kolor pogłębia się. Dlatego z czasem na jego powierzchni mogą powstać ciemne plamki, za które odpowiada rozwój bakterii i drobnoustrojów występujących naturalnie w klimacie środkowo-europejskim.

Zobacz także: Badi – drewno egzotyczne

Zastosowanie drewna Grapia

Egzotyczne drewno Grapia z powodzeniem może być wykorzystywane na parkiet i mozaikę podłogową. Specyficzna dla tego drewna kolorystyka – pomarańczowa i jasno brązowa spowoduje, że każde wnętrze nabierze bardziej optymistycznego wyrazu. Jasny odcień drewna Grapia nadaje większej przestrzenności pokojom. Grapia sprawdzi się dobrze w pomieszczeniach o małym metrażu i o słabym nasłonecznieniu. Dzięki stosunkowo dużej twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, w tym zwłaszcza na ścieranie, drewno to będzie polecane do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, także do obiektów użyteczności publicznej, biur czy innych.

Zdjęcia: CIFOR via Flickr, Wood-database