Heban – zastosowanie i właściwości
Heban jest drewnem pozyskiwanym z różnych gatunków drzew, jednak jak sama nazwa wskazuje – przede wszystkich hebanowców. Najwięcej tego rodzaju drzew rośnie w strefie podzwrotnikowej oraz międzyzwrotnikowej, jest to więc gatunek egzotyczny, choć co ciekawe – w Polsce również rośnie heban, jednak nie na tak dużą skalę.
fot. wwarby
Heban – charakterystyka
Najważniejszymi zaletami owego drewna są przede wszystkim jego parametry fizyczne. Z uwagi na naprawdę dużą twardość, jest to gatunek niesamowicie wytrzymały. Jego twardość wynosi 171 MPa – wynik ten plasuje heban na wysokiej pozycji. Drewno hebanowe jest twardsze od właściwie wszystkich znanych gatunków, oprócz gwajaku. Uważany w Polsce za bardzo wytrzymały dąb wypada przy hebanie dość blado, bowiem jego twardość to zaledwie 66-77 MPa. Podobnie wygląda sytuacja z grabem, który osiąga twardość maksymalnie 89MPa. Trudno łupliwe, co sprawia, że jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie dziwi więc, dlaczego jest ono chętnie wykorzystywane do wyrobu głównie mebli, ale także podłóg oraz parkietów. Jednym z ciekawszych zastosowań jest wytwarzanie instrumentów muzycznych i przyborów kreślarskich, choć warto zauważyć, że używa się hebanu także do wyrobu rzeźb.
fot. wikipedia
Wygląd hebanu
Heban to drewno prawdziwie szlachetne, co wynika z faktu, że jego ciemne, czasem nawet czarne zabarwienie jest rzadko spotykane. Efekt taki można co prawda uzyskać poprzez wzbogacenie niektórych innych gatunków drewna odpowiednimi barwnikami, jednak dla celów artystycznych nie używa się tego rodzaju podróbek. Także w meblarstwie czy przy tworzeniu hebanowych podłóg osoby o wystarczającej zasobności portfela raczej nie wybierają tańszych zamienników – prawdziwy heban to materiał, który posłuży przez wiele, wiele lat.
Ceny
Najdroższy jest heban czarny, poza tym – najwięcej zapłacimy za drewno egzotyczne. W Polsce występuje bowiem heban, jest on czarny, jednak tańszy niż drewno importowane.
Jako, że heban jest drewnem naprawdę ekskluzywnym, a co za tym idzie, drogim – w Polsce nie jest wykorzystywany zbyt często, ponieważ wiąże się to z koniecznością wydania naprawdę sporej ilości pieniędzy. Zawsze jednak znajdą się osoby, które zainwestują więcej po to, aby uzyskać długotrwały i zapierający dech w piersiach efekt, stąd też heban nie jest w naszym kraju towarem deficytowym. Niemal w każdym sklepie oferującym deski podłogowe można spotkać tę egzotyczną odmianę w wielu wariantach. W tym miejscu warto więc podać średnią cenę za metr kwadratowy hebanu. W zależności od odmiany, ceny są różne: heban brazylijski o czarnobrązowym zabarwieniu będzie nas kosztował aż 229 zł. Czarny heban może kosztować nawet do 270zł za metr kwadratowy.
Zobacz także: Drewno egzotyczne – merbau.