Treść główna

Porady Ciekawostki Inkrustacja drewna

Inkrustacja drewna

Inkrustacja jest techniką zdobienia różnorakich przedmiotów – czy to użytkowych, czy też dzieł artystycznych – która polega na wykonywaniu w ich powierzchni specjalnych wgłębień, a następnie wkładaniu w nie odpowiednio przyciętych elementów. Mogą być one wykonane z różnych tworzyw, na przykład kości słoniowej, masy perłowej, srebra, złota czy drewna. Oczywiście, poszczególne zdobienia mogą się też ze sobą łączyć. Inkrustacja straciła obecnie nieco na znaczeniu, choć kiedyś była niezwykle popularna. Co warto o niej wiedzieć?

inkrustacja drewna

Inkrustacja – pochodzenie i rozwój

Techniką inkrustacji można zdobić przeróżne przedmioty. Szafy, skrzynie, stoły, toaletki, ale również przedmioty artystyczne – wszystko może być dzięki niej bardziej ozdobne. Inkrustacja jest jednocześnie techniką bardzo starą, znaną już w starożytności. Niektóre muzea mogą pochwalić się przedmiotami ozdobionymi w ten sposób, które pochodzą na przykład ze starożytnego Egiptu czy Mezopotamii. Starożytność uwielbiała taki przepych – średniowiecze o nim zapomniało.

Zobacz także: Markieteria

Dopiero nadejście renesansu pozwoliło odkryć tą technikę na nowo, co doprowadziło do jej szczytowego rozkwitu w wieku XVII i XVIII. Z Włoch moda na nią i wyroby nią ozdobione rozprzestrzeniła się na całą Europę, a największą popularność zdobyła we Francji.

Inkrustacja – najlepsze gatunki drewna

Dzięki metodzie inkrustacji możemy zdobić drewno innym drewnem, albo tworzyć na drewnianych powierzchniach wstawki z na przykład kości słoniowej, masy perłowej i tak dalej. W związku z tym, że tworzymy zwykle skomplikowane motywy – geometryczne, zwierzęce, przedstawienia postaci w scenkach rodzajowych, motywy roślinne – potrzebujemy gatunków drewna odpowiednio twardych by się nie zniszczyły w trakcie wycinania, jednak na tyle miękkich, by ich obróbka była prosta.

Zobacz także: Snycerstwo

Jeśli chodzi o gatunki rodzime, polecane są raczej drzewa owocowe – grusza, jabłoń, wiśnia. Można również spróbować swoich sił wykorzystując drewno lipowe. Pięknie wyglądają także inkrustacje wykonane w dębinie lub drewnem dębowym.

Zdjęcia: Etan Tal via Wikipedia