Treść główna

Porady Ciekawostki Intarsja, czyli jak pięknie ozdobić drewno

Intarsja, czyli jak pięknie ozdobić drewno

Szeroko pojęte stolarstwo kryje w sobie mnóstwo pojęć, które nie są łatwo zrozumiałe dla przeciętnego człowieka. Jednym z nich jest na pewno intarsja. Co dokładnie oznacza i skąd pochodzi ta nazwa?

intarsja

fot. wikipedia


Intarsja jest sztuką zdobienia powierzchni drewnianych za pomocą kawałków drewna rozmaitych gatunków. Nazwa tej techniki pochodzi z języka włoskiego, gdzie intarsio znaczy tyle, co okładać bądź wykładzina. Niektóre intarsje robią naprawdę duże wrażenie – szczególnie, jeśli wykonuje je doświadczony i utalentowany stolarz, co jednak nie oznacza, że nie możemy zabrać się do tego zadania sami. Jeśli czujemy się ku temu na siłach, to nic nie stoi na przeszkodzie, by nie spróbować swoich sił w tej starej i szlachetnej sztuce zdobienia drewnianych mebli czy drzwi.

Co jest potrzebne do samodzielnego wykonania intarsji?

Do wykonania intarsji potrzebować będziemy przede wszystkim forniru, z którego ułożymy wzór, odpowiednio przystosowanego narzędzia do cięcia – w tej roli świetnie sprawdzi się zwykły skalpel chirurgiczny. Niezbędny będzie także papier, na którym rozrysujemy wycinany wzór oraz papier z klejem, który posłuży nam do połączenia poszczególnych elementów intarsji.

intarsja

fot. Brian Reid Furniture

Intarsja krok po kroku

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać wzór – może to być jeden z wielu gotowych, dostępnych między innymi w internecie szablonów czy też, jeśli dysponujemy plastycznym talentem możemy stworzyć go samodzielnie. Wzór ten należy przenieść na przygotowaną wcześniej tekturę bądź okładzinę i wyciąć go dokładnie skalpelem. Potem należy za pomocą przygotowanego w ten sposób szablonu wykonać nacięcia w fornirze. Pamiętajmy, że trzeba robić to dokładnie i cierpliwie – kształt, jaki zaznaczymy w drewnie będzie dokładnie taki sam, jak poszczególne elementy naszej intarsji. Bądźmy gotowi także na to, że nie wytniemy tych kształtów za pierwszym razem – według specjalistów potrzebne są przynajmniej dwa podejścia, jednak zazwyczaj aby wyciąć dowolny element w fornirze musimy powtórzyć to trzy lub cztery razy. Następnie, wszystkie elementy należy połączyć ze sobą. Jak to zrobić? Użyjemy do tego specjalnego papieru pokrytego klejem, który po zwilżeniu zyskuje wiążącą drewno moc. Gotowy obraz nanosimy na płytę przy użyciu prasy, a następnie szlifujemy i zabezpieczamy lakierem.

Do czego można wykorzystać intarsję?

Intarsję wykorzystuje się do dekoracji wielu przedmiotów – drzwi, mebli, takich jak szafki czy biurka, wszelkiego typu pudełek, kasetek, architektonicznych elementów jak portale oraz – jak często bywało to w przeszłości – nawet trumien.

intarsja

fot. Brian Reid Furniture

Jakie gatunki drewna można wykorzystać?

Do intarsjowania wykorzystać można wiele gatunków drewna – im jest ich więcej, tym końcowy efekt będzie lepszy. Każdy gatunek drewna ma bowiem inne właściwości i zupełnie inaczej się prezentuje, co pozwala na osiągnięcie bardziej różnorodnych obrazów. Najlepiej sprawdzą się w tym celu takie gatunki jak cis lub cedr.

Wielu z nas może być ciekawych tego, jak kształtują się ceny intarsjowanych wyrobów z drewna – są przecież wyjątkowo piękne. Decydując się na zakup jednego z nich musimy przygotować się na niemałe wydatki – komplet intarsjowanych, zabytkowych mebli to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.