Treść główna

Porady Ciekawostki Jak samodzielnie wykonać drewniany łuk?

Jak samodzielnie wykonać drewniany łuk?

Mali chłopcy często bawią się w żołnierzy lub wojowników. Jednym z akcesoriów używanych podczas zabawy jest łuk. Jednakże łuk to nie tylko zabawka dla dzieci, ale także wspaniała sportowa rozrywka. Bez problemu można kupić go w sklepie, ale samodzielnie wykony łuk to co najmniej podwójna radość.

łuk drewniany jak zrobić

Planując wykonanie łuku należy pamiętać, że nie każde drewno nadaje się do realizacji tego zadania. Optymalnym rozwiązaniem jest akacja, jesion lub wiąz. Niezbędna jest także dratwa szewska, która docelowo służyć będzie jako cięciwa.

Łuk drewniany krok po kroku

W pierwszej kolejności należy przygotować niezbędne materiały, czyli wspomniane wcześniej drewno, dratwę, a także narzędzia w postaci noży, siekiery, tasaka, dłuta i piły.
Przygotowując łuk należy zwrócić uwagę na parametry pnia, który stanowić będzie główny element łuku. Średnica pnia powinna wynosić ok. 15 cm, natomiast jego długość nie mniej niż 1 metr. Pień powinien być prosty, bez sęków i gałęzi.

Odpowiednie wysuszenie drewna

Należy pamiętać, że przygotowanie łuku wymaga czasu. Drewno powinno być odpowiednio wysuszone, co w praktyce oznacza, że przygotowanie łuku w ciągu kilku dni graniczy z cudem.
Przygotowany pień należy okorować, a jego końce zamalować farbą kauczukową. Czas schnięcia drewna wynosi przeciętnie około pięciu tygodni. W tym czasie należy zwracać uwagę, czy na suszonym drewnie nie pojawiają się pęknięcia.

łuk drewniany jak zrobić

Grzbiet i ramiona łuku

Kolejnym krokiem jest określenie poszczególnych części luku w drewnie, przede wszystkim grzbietu i ramion. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, czy w obrębie planowanego grzbietu nie ma sęków, które utrudnią wykonanie łuku.
Kolejnym etapem jest klejenie ramiom i formowanie łuku. Wykonanie tych zadań oznacza, że większa część przedsięwzięcia została ukończona.
Wiadomo jednak, że łuk nie może funkcjonować bez cięciwy. Do tego niezbędna jest wspomniana wcześniej dratwa szewska. Przede wszystkim musi być ona cienka, wytrzymała i nierozciągliwa. Im cieńsza, tym lepsza.

Konserwacja łuku z drewna

Nie od dziś wiadomo, że drewniane łuki są wrażliwe na wilgoć, a co za tym idzie, konieczna jest ich właściwa konserwacja. Łuku nie należy narażać na nadmierną wilgoć, gdyż może się on zdeformować. Niewskazane jest także nadmierne suszenie, które może spowodować pęknięcie.
Doskonałym środkiem konserwującym są lakiery do drewna, które nie tylko poprawiają jego parametry i wpływają korzystnie na trwałość, ale także podnoszą szeroko rozumianą estetykę.
Zdjęcia: Wikipedia, Jim Wrigley Photography via Flickr.