Treść główna

Porady Ciekawostki Jakie drewno na podłogi?

Jakie drewno na podłogi?

Podłoga to ten element domu lub mieszkania, który ma często decydujący wpływ na ogólne wrażenia estetyczne naszego lokum. Po drugie podłoga jest tym elementem wyposażenia wnętrza, które nieustannie niemal narażone jest na działanie różnych niekorzystnych czynników i urazów mechanicznych. Powinniśmy zatem starannie wybierać drewno, które się na niej znajdzie.

jakie drewno na podłogi, drewno podłogowe

fot. NancyHugoCKD.com


Cechami, które powinny charakteryzować gatunki, jakie zdecydujemy się użyć do wykonania naszej podłogi są przede wszystkim twardość, która wpływa na to, na ile podłoga będzie wytrzymała, oraz wygląd drewna, który będzie decydował o tym, jak wnętrze będzie się ostatecznie prezentowało.

Nie bez znaczenia jest również cena poszczególnych gatunków drewna. Jeśli zależy nam na tym, by położenie podłogi wiązało się z jak najmniejszymi wydatkami, warto zdecydować się na któryś z gatunków krajowych. Dąb czy jesion pod względem twardości niewiele ustępują egzotycznym merbau czy jatoba. Pamiętajmy też, że w niektórych pomieszczeniach – takich, w których ruch jest nieco mniejszy, czyli na przykład sypialni – możemy położyć podłogę z gatunków cechujących się mniejszą twardością, jak sosna czy brzoza. We wszystkich innych pokojach warto jednak zadbać o bardziej wytrzymałą podłogę. Przedstawiamy subiektywne top 5 gatunków drewna na podłogę:

1. Dąb

Wśród polskich gatunków drewna, na pewno to właśnie dąb najczęściej wybierany jest jako materiał do produkcji podłóg. O jego zaletach można by mówić naprawdę długo. Przede wszystkim, jest wytrzymały i solidny, a poza tym dostępny w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu śmiało można wybrać go zarówno do wnętrz rustykalnych, jak i bardziej nowoczesnych. Cena za metr kwadratowy podłogi dębowej w najtańszej wersji to wydatek rzędu niecałych stu złotych, jednak bardziej ekskluzywne podłogi kosztować mogą nawet ponad dwieście złotych.

jakie drewno na podłogi, drewno podłogowe

fot. Mirage floors

2. Jesion

Kolejny krajowy gatunek na naszej liście. Podobnie do dębu, dostępny jest w przeróżnych odcieniach – od charakterystycznego, jasnego koloru, aż po barwę jagodową czy wiśniową, co czyni go równie uniwersalnym surowcem. Cechuje się również podobną trwałością, co w połączeniu z atrakcyjnymi cenami czyni go idealną propozycją dla osób oszczędnych bądź o ograniczonych funduszach. Metr kwadratowy podłogi jesionowej kupimy już za sześćdziesiąt złotych.

3. Merbau

Jeden z najpopularniejszych gatunków drewna egzotycznego. Wysoka twardość i ciekawy wygląd sprawiają, że podłogi z merbau, pomimo swojej stosunkowo wysokiej ceny, sprzedają się doskonale. Decydując się na takie rozwiązanie, przygotujmy się w najlepszym przypadku na wydatek rzędu ponad stu złotych za metr, jednak jest to cena dość zaniżona.

jakie drewno na podłogi, drewno podłogowe

fot. Mirage floors

4. Wenge

Wenge cenione jest dzięki niepowtarzalnemu rysunkowi i różnorodności barw, które idą w parze z wytrzymałością materiału. Podłoga z wenge kosztować nas będzie nawet ponad trzysta złotych, ale dla tej ciemnej, głębokiej i niepowtarzalnej barwy warto rozważyć taki wydatek.

5. Jatoba

Ostatnia pozycja na naszej liście to jatoba. Tak samo, jak inne gatunki egzotyczne, jatoba cechuje się dużą twardością i ciekawym wyglądem. Cena: około dwieście złotych za metr.