Treść główna

Porady Ciekawostki Jałowiec – gigant wśród krzewów

Jałowiec – gigant wśród krzewów

Jałowiec to rodzaj roślin występujących prawie na całym świecie. Powszechnie spotkać go można na półkuli północnej, a w strefach tropikalnych i na półkuli południowej rośnie w wysokich partiach górskich. Rodzaj ten obejmuje ponad pięćdziesiąt gatunków, z których w naszym kraju występują dwa – jałowiec pospolity oraz sabiński.

jałowiec, drewno jałowca

Jałowiec – roślina ozdobna

Co ciekawe, z biologicznego punktu widzenia jałowiec wcale nie jest drzewem – naukowcy zaliczają go bowiem do krzewów. Błędna klasyfikacja tej rośliny bierze się na pewno z osiąganych przez nią rozmiarów – największe jałowce potrafią bowiem dorastać do 30 metrów. Pochodzi z Ameryki, a na kontynent europejski został sprowadzony w drugiej połowie siedemnastego wieku, do razu zdobywając ogromną popularność jako roślina ozdobna. Do dziś zresztą często jest w tej roli spotykany w ogrodach. Jałowiec ma też ogromne znaczenie gospodarcze – wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym i drzewnym.

jałowiec, drewno jałowca

Drewno jałowca – charakterystyka

Drewno jałowca charakteryzuje się wyraźnie rozdzielonymi bielem i twardzielą. Ten pierwszy jest stosunkowo wąski i przybiera barwę od czerwonej do żółtej. Twardziel jałowca spotkać można w różnych odcieniach – od jasnego brązu do nawet fioletu lub czerwieni. Jałowiec jest, mimo miękkości, dość mocnym drewnem, a więc, co za tym idzie, cechuje się też dużą gęstością. Włókna tego drewna są raczej drobne, a kolejną cechą, dzięki której łatwo go odróżnić, jest przywodzący na myśl kamforę zapach.

Jałowiec łatwo poddaje się obróbce mechanicznej – także, jeśli chodzi o gięcie. Problemów nie powinno sprawić też jego suszenie (zobacz: suszenie drewna) – jałowiec rzadko się paczy i pęka, jednak proces ten wymaga sporo czasu. Prawidłowo przygotowane drewno jałowca jest niezwykle odporne biologicznie. W jego przypadku owady, grzyby i bakterie nie stanowią praktycznie żadnego zagrożenia.

jałowiec, drewno jałowca

Jałowiec i jego zastosowanie

Jałowiec zastosowanie znajduje przede wszystkim w rzemiośle artystycznym – snycerstwie, rzeźbie czy galanterii. Dzięki swojej elastyczności świetnie nadaje się też do produkcji wędek czy biczów. Jest ponadto ceniony jako drewno kominkowe i do wędzarni.

Zdjęcia: Wikipedia.