Jodła i jej odmiany
Jodła jest drzewem iglastym, o gęstym, zwartym pokroju. Ma wiele odmian, także takich, które nadają się do uprawy w ogrodzie, jako rośliny ozdobne.
Jodła zaliczana jest do rodzaju zimnozielonych drzew z rodziny sosnowatych i zalicza się do niej aż 48 gatunków. Wszystkie występują na półkuli północnej. Z reguły rosną w lasach wschodniej Azji oraz w Ameryce Północnej, choć i w Europie są one dobrze znane. W Polsce rośnie jodła pospolita – w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i na Roztoczu występują bory jodłowe.
Najpopularniejsze odmiany jodły
Jodła pospolita
Inaczej nazywana jodłą białą, występuje w stanie dzikim w górach środkowej i południowej Europy – w Polsce i we Francji. Drzewa jodły pospolitej są zimnozielone, żywiczne, z koronami o kształcie stożka i wyraźnie strzelistym pniem. Konary jodły białej ułożone są w okółkach. Jodła tego gatunku rośnie do 55 m wysokości, a korona pozostaje wąska.
Drewno jodły pospolitej jest lekkie, miękkie i łatwo łupliwe. Pień zwykle jest prosty i łatwo go oczyścić z bocznych gałęzi. Drewno to wykorzystuje się głównie w przemyśle budowlanym i celulozowo-papierniczym.
Zobacz także: jodła – drewno jodłowe
Jodła kalifornijska
Na górskich obszarach Kalifornii, stanu Utah i Kolorado w USA rośnie gatunek jodły kalifornijskiej, nazywany także jodłą jednobarwną. Różni się od jodły pospolitej tym, że korona jest bardziej rozłożysta i ma zaokrąglony wierzchołek. Cechą charakterystyczną jodły kalifornijskiej są bardzo długie i miękkie igły. Jodła ta jest wykorzystywana głównie jako drzewo ozdobne.
Zobacz także: świerk – drewno świerku
Jodła kaukaska
Inna nazwa jodły kaukaskiej to jodła Nordmanna. Występuje w Zachodniej Azji, w górach Kaukazu – w Gruzji, Turcji, w Azerbejdżanie i Rosji. Drzewa jodły kaukaskiej osiągają do 30 metrów wysokości. Początkowo ich korona jest wąska i stożkowata, ale z wiekiem się rozrasta, zachowując swój spiczasty wierzchołek. Roślina ta ma szlachetny wygląd i specyficzne wymagania siedliskowe, bowiem wymaga wysokiej wilgotności powietrza, nie toleruje zanieczyszczeń obecnych w miastach i jest wrażliwa na suszę i upały. Drewno jodły kaukaskiej jest żółtawobiałe, mocne i długowłókniste. W Europie jodła ta jest ceniona jako drzewo parkowe oraz drzewo na choinki.