Treść główna

Porady Ciekawostki Kosipo – drewno egzotyczne

Kosipo – drewno egzotyczne

Gatunki drewna egzotycznego coraz częściej z powodzeniem wykorzystywane są w naszym kraju w stolarce i w produkcji mebli oraz podłóg. Jednym z takich gatunków jest Kosipo.

kosipo, drewno egzotyczne

Pochodzenie drewna Kosipo

Kosipo jest drzewem liściastym, które pochodzi z terenów tropikalnej Afryki. Jego nazwa łacińska brzmi Entandrophragma candollei. Nazywane jest ono również Heavy sapeli, Penkwa, Candollei i Omu. Drzewa te występują głównie w Afryce Zachodniej, na terenach Republiki Angoli i Kongo. Do Polski trafia jako produkt eksportowy, jak dotychczas w niewielkich ilościach w porównaniu z innymi gatunkami drewna.

Kosipo – charakterystyka

Drewno Kosipo charakteryzuje się średnią twardością i kurczliwością. Występują w jego przypadku trudności z piłowaniem, ale za to świetnie się poleruje (zobacz także: polerowanie drewna), lakieruje i bejcuje, dlatego z łatwością można je zaimpregnować i zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Kosipo ma niespotykany kolor – rudo-brązowy, który w skali RGB określany jest jako 136, 67, 22.

kosipo, drewno egzotyczne

Na powierzchni drewna widoczne są jaśniejsze przetarcia, które w promieniach słonecznych i przy sztucznym oświetleniu pięknie opalizują. Rysunek słojów na drewnie Kosipo jest wyraźnie widoczny – są to proste włókna przenikające się z dużymi, regularnymi słojami.
Pod względem wytrzymałości drewno Kosipo wykazuje dużą odporność na zagrożenia biologiczne, zwłaszcza na działalność termitów i innych szkodników niszczących drewno.

Kosipo – zastosowanie

Najczęściej drewno Kosipo wykorzystywane jest przy produkcji mebli i galanterii drzewnej. Realizacje meblarskie z tego drewna egzotycznego charakteryzują się oryginalnością i bardzo wysoką jakością. Często na sprowadzenie drewna Kosipo do danego warsztatu stolarskiego należy poczekać, ponieważ dostępne jest ono u producentów na indywidualne zamówienie. Służy również do wytwarzania oryginalnych, wytrzymałych podłóg i niektórych instrumentów muzycznych. Chętnie producenci sięgają po drewno Kosipo w stolarce wewnętrznej i przy konstruowaniu łódek. Nadaje się na realizację dekoracyjnych oklein, fornirów i sklejek.

Zdjęcia: Wikipedia