Main content

Penny Dobroszyce maszyna do łączenia drewna

Łączenie bez końca

Kolejne z naszych rozwiązań promowane przez Gazetę Przemysłu Drzewnego.

Konstrukcja CF nie ogranicza długości sklejanej lameli.

Wykonywanie wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych jest obecnie możliwe dzięki upowszechnieniu technologii klejenia wzdłużnego belek przeznaczonych do produkcji takich elementów. Tego typu operacje można wykonywać na prasach bezkońcowych, między innymi firmy Kinematic Eger, znajdujących się w programie dostaw Penny-Dobroszyce.

Maszyna ta pozwala na łączenie drewna iglastego i liściastego metodą mikrowczepów; zarówno elementów struganych, jak i niestruganych. Maszyny te można wykorzystać w małych zakładach stolarskich, jak i do dużych, przemysłowych rozwiązań. W tym ostatnim przypadku oferowana jest frezarko-czopiarka CF do dużych elementów, przeznaczona głównie do produkcji lameli klejonych na długość z elementów o większych przekrojach. To typ „prasy bezkońcowej”, ponieważ konstrukcja maszyny nie ogranicza długości sklejanych lameli. Można z nich wytwarzać dźwigary budowlane o dużych przekrojach, belki KVH, BSH, Duo czy Trio.

Maszyna składa się z jednostki frezującej obrabiającej końcówki belek o osi poziomej. Przesuwa się ona w górę i w dół po spawanej konstrukcji stalowej, obrabiając oba końce w jednym cyklu, ponieważ układ czujników pozycjonuje oba obrabiane końce elementów. Obróbka prowadzona jest narzędziami firmy Leitz, przygotowanymi do dużych przekrojów. Na końcu taśmy łączącej znajduje się matrycowa nakładarka kleju ze zbiornikiem ciśnieniowym. System nakładania przez dwie głowice nanoszące klej jednoskładnikowy PUR praktycznie eliminuje jego kapanie.

Kolejnym podzespołem jest wielostopniowy system hydrauliczny z prasą hydrauliczną, z bocznym podparciem pneumatycznym. Pompa niskiego ciśnienia o dużej wydajności napędza układ przesuwu, a pompa wysokiego ciśnienia o mniejszej wydajności realizuje proces ściskania z siłą 50 t oraz proces prasowania.

Inne podzespoły prasy to pilarka dzieląca, transporter rolkowy po stronie odbioru lameli oraz szafa sterująca. Linia jest w pełni automatyczna, a jedna osoba zajmuje się wyłącznie podawaniem materiału do klejenia. Jego długość minimalna to 700 mm, a maksymalna – dowolna. Maszyna łączy elementy o przekrojach od 80 x 20 mm do 220 x 220 mm. Producent określa wydajność prasy na 300 m.b. elementów konstrukcyjnych w czasie jednej godziny.

Our Tips