Treść główna

Porady Ciekawostki Lignofol – czym jest i do czego służy?

Lignofol – czym jest i do czego służy?

Wyroby z drewna i jego pochodnych od zawsze cieszyły się dużą popularnością, która nie przeminie z pewnością jeszcze przez długi czas. Wraz z rozwojem przemysłu, w tym także stolarskiego, zainteresowaniem i uznaniem cieszą się coraz to nowsze i oferujące wiele możliwości rozwiązania. Jednym z nich jest lignofol. Czym jest, jak powstaje oraz do czego służy?

lignofol

Czym jest lignofol oraz jak powstaje?

Lignofol jest materiałem kompozytowym, drewnopodobnym, który powstaje poprzez sklejenie cienkich warstw drewna, za pomocą kleju syntetycznego, pod wysokim ciśnieniem. Lignofol występuje w różnych postaciach – wyróżnia się je w zależności od układu włókien. Mają one wpływ na różne właściwości tego materiału. Największą zaletą lignofolu jest jego twardość i wytrzymałość przewyższająca w ogromnym stopniu właściwości drewna. Aby otrzymać lignofol, drzewny materiał musi zostać sprasowany na gorąco pod wysokim ciśnieniem. Jest on wytwarzany z formirów bukowych bądź brzozowych, które pokryte są specjalnymi żywicami fenolowymi. Cienkie arkusze nasącza się żywicą, która przenikając do struktury komórkowej drewna, jest utwardzana w wysokiej temperaturze. Właściwości fizyczne i mechaniczne takiego materiału są o wiele wyższe niż tradycyjnego drewna.

lignofol

Lignofol – właściwości oraz zastosowanie

Lignofol jest bardzo twardy i niezwykle trwały, dlatego jest stosowany wszędzie tam, gdzie potrzebna jest odporność na trudne warunki eksploatacyjne. Z tego względu sprawdza się doskonale w kołach zębatych, przekładniach, rolkach i ślizgach pojemników przemysłowych, a także jako materiał na blaty obrabiarek do drewna. Sposób produkcji lignofolu zapewnia także ochronę przed promieniowaniem, dlatego wykorzystuje się go także dla potrzeb wojskowych i medycznych. Pomimo swojej niezwykłej trwałości, lignofol stosunkowo łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu wykorzystuje się go między innymi do produkcji elementów galanterii drzewnej. Właściwości produktu końcowego uzależnione są od układu włókien drewna w płytce. Stosowane są trzy układy słojów: krzyżowe, gwiaździste oraz równoległe.

Zdjęcia: Wikipedia