Lipa i jej gatunki
Lipa to długowieczne drzewo z rodziny lipowatych, które można spotkać w umiarkowanej półkuli północnej, także w Polsce. Łącznie występuje trzydzieści gatunków lipy, przy czym do najpopularniejszych należy lipa szerokolistna oraz lipa drobnolistna.
Lipa – charakterystyka drzewa
Lipa to drzewa długowieczne, charakteryzujące się krótkim, pniem, najczęściej prostym, niekiedy z odrostami u podstawy. U starszych drzew pień może być bardzo gruby. Kora zazwyczaj ma odcień ciemnoszary lub brunatny, z wyraźnymi spękaniami. Liście drzewa lipowego charakteryzują się sercowatym kształtem, nieco asymetrycznym u nasady, posiadają też karbowano-piłkowane brzegi. Kwiaty lipy odznaczają się wyjątkową, bardzo intensywną wonią.
Lipa szerokolistna
Lipę szerokolistną można spotkać przede wszystkim na obszarze środkowej i południowej Europy. Lipę szerokolistną można spotkać w części Hiszpanii, na Korsyce, w Południowych Włoszech w obrębie Niemiec i Polski (sięga nieco wyżej niż lipa drobnolistna, nie przekracza jednak 900 m npm). Występuje także w basenie Morza Czarnego, na Ukrainie i Mołdawii. Można ją spotkać w Alpach szwajcarskich (dociera do 1700 m npm), w Dolnej Austrii (dociera do 1550 m npm).
Zobacz także: nalewka lipowa
Lipa drobnolistna
Lipa drobnolistna obejmuje praktycznie całą Europę – na północy dochodzi do Irlandii, środkowej Szkocji, południowej Norwegii, Szwecji i Finlandii, na wschodzie sięga do Uralu (mniej więcej do 60° szerokości geograficznej) oraz Syberii. Na południu jej granicę stanowi północna Hiszpania, południowa Francja, środkowe Włochy, Serbia oraz północna Grecja i Konstantynopol. Można ją spotkać również na Krymie.
Zastosowanie lipy
Lipa często jest sadzona w parkach, gdzie pełni funkcję rośliny ozdobnej. Bardzo cenne i pożądane – zwłaszcza przez rzeźbiarzy i snycerzy – jest drewno lipowe, wyjątkowo miękkie i łatwe w obróbce, wykorzystywane także do wyrobu instrumentów muzycznych.
Lipa jest rośliną miododajną, szczególnie pożądaną przez pszczelarzy – miód lipowy posiada wiele właściwości zdrowotnych. Kwiaty lipy stosowane są ponadto w medycynie (dawniej używano w celach leczniczych także kory). Ciekawostką może być fakt, że kwiatostan lipy zawiera aż dwadzieścia flawonidów, fitosterole, terpeny, garbniki, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, a także witaminę C i PP.