Treść główna

Porady Ciekawostki Metody suszenia drewna

Metody suszenia drewna

Drewno, aby mogło zostać wykorzystane do produkcji mebli i innych przedmiotów, musi zostać poddane umiejętnemu procesowi suszenia. Dzięki temu będzie ono w odpowiednim stanie, a stworzone z niego drzwi czy krzesła będą służyły właścicielowi przez długie lata.

metody suszenia drewna

To, jaką metodę wybierzemy do suszenia drewna w dużej mierze zależy od gatunku drzewa. Umiejętny i w pełni właściwy dobór metody do gatunku drewna pozwoli osiągnąć zróżnicowany poziom wilgotności. Jest to bardzo ważne, aby posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu gatunków i ich metod suszenia. Wtedy nie uszkodzimy drewna. W końcu każde drzewo posiada inne parametry, do których należy dostosować temperaturę, w której będzie ono poddawane suszeniu.

Podstawowe metody suszenia

    1. Metoda konwekcyjna opiera się ona na metodzie unoszenia ciepła. Nośnikami ciepła są tutaj cząsteczki gazu lub cieczy. Pozwala to na przeniesienie do danego materiału odpowiedniej dawki ciepła, dzięki której może zostać ono wysuszone. Wilgoć z takiego drewna jest wydalana na zewnątrz. Tego typu suszenie może odbyć się na wolnym powietrzu, w specjalnej suszarni powietrznej. Do tego celu wykorzystuje się przegrzaną parę wodną lub specjalne ciecze.

metody suszenia drewna

  1. Metoda stykowa pozwala na suszenie drewna przy wykorzystaniu wymiany ciepła między drewnem a nagrzewającym je ciepłem stałym, przy wykorzystaniu przewodzenia. Przekazywana jest energia kinetyczna drgań przez cząsteczki, które maja wysokie temperatury.
  2. Metoda promieniowania, wykorzystująca możliwość przekazywania energii cieplnej. – Metoda suszenia drewna przy pomocy prądu elektrycznego, wykorzystywane są zjawiska strat dielektycznych w izolatorach i półprzewodnikach pod wpływem specjalnego pola elektrycznego.
  3. Metoda kombinowana jak sama nazwa może na to wskazywać to metoda, przy której wykorzystywane są różne metody do suszenia jednego rodzaju drewna. Dzięki takiemu postępowaniu, efekty można uzyskać bardzo szybko. Mamy wtedy pewność, że drewno będzie bardzo dobrze wysuszone na całej swojej długości.