Moringa olejodajna – drzewo chrzanowe
Moringa olejodajna – Moringa oleifera jest drzewem chrzanowym, zaliczanym do roślin naczyniowych, okrytonasiennych. To gatunek drzewa tropikalnego z rodziny moringowatych. Pochodzi z północno-zachodnich Indii i Pakistanu. Obecnie występuje w krajach Azji, Ameryki Południowej i Afryki.
Charakterystyka drewna moringa
Drzewa moringi olejodajnej osiągają do 10 m wysokości i mają luźną, nieregularną koronę. Rzadko kiedy używa się je do produkcji mebli, podłóg czy innych elementów drewnianych, ze względu na dużą zawartość naturalnych olejów. Wszystkie elementy tej rośliny wykorzystywane są w kosmetyce i medycynie naturalnej.
Zobacz także: drewno agarowe
Drzewo Moringa – uprawy
Obecnie moringi głównie uprawiane są na plantacjach tych roślin, gdzie często się je przycina i nie osiągają więcej niż 3-4 metry wysokości. Już w pierwszym roku drzewa te mogą kwitnąć i owocować. Mają kremowobiałe kwiaty. Plon z 3-letniego drzewa liczy od 400 do 600 strąków, a dorosłe drzewa dostarczają ich nawet 3 razy tyle.
Moringa – zastosowanie
Korzenie moringi olejodajnej w smaku przypominają chrzan, stąd też i inna nazwa tego drzewa. Posiadają działanie antybiotyczne i antyzapalne, tak samo jak wyciągi z liści i kory. Z nasion moringi uzyskuje się niejełczejący, wartościowy olej wykorzystywany głównie w celach spożywczych. Owoce i młode pędy nadają się do spożycia i są popularnym warzywem w wielu regionach świata. Często moringę olejodajną uprawia się z przeznaczeniem na produkcję biopaliwa.
Największe znaczenie w przypadku moringi olejodajnej mają jej liście, które wykorzystywane są w celach leczniczych. Między innymi leczą anemię, gorączkę, katar i infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych.
Zobacz także: olejek z drzewa różanego
Ciekawostki
W indyjskich księgach ajurwedy można znaleźć informacje, że liście moringa leczyły aż 300 różnych chorób. Z kolei kora korzenia tego drzewa stanowiła mocny środek poronny. Moringa jest antidotum na jad skorpiona i afrodyzjakiem. Interesujące jest też i to, że ziarna tej rośliny mają bezcenne właściwości antybakteryjne, dlatego znalazły zastosowanie w oczyszczaniu wody pitnej. Wystarczy nawet niewielka ilość nasion, aby przyciągnęły one ponad 99 proc. zanieczyszczeń z wody.
Zdjęcia: Wikipedia