Na czym polega suszenie drewna?
Drewno nie bez przyczyny stało się jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców. O jego właściwościach można by mówić naprawdę długo – niezależnie jednak od tego, dlaczego zamierzamy do naszych projektów wykorzystać drewno, warto powiedzieć, jaką drogę musi ono przebyć, zanim będzie możliwe jego wykorzystanie.
Jednym z pierwszych etapów, od których rozpoczyna się właściwa obróbka drewna, jest suszenie. Jest ono niezbędne do tego, by drewno zachowało wszystkie swoje właściwości. Suszenie drewna ma na celu pozbycie się całej wilgoci, która tkwi w drewnie – wody wolnej, higroskopijnej oraz konstytucyjnej. Aby woda opuściła powierzchnię drewna, musi najpierw zamienić się w parę. W tym celu wykorzystać można rozmaite techniki, wśród których najważniejsze są dwie metody – suszenie naturalne oraz znacznie szybsze i bardziej efektywne wykorzystujący specjalne suszarnie.
Gatunki drewna a ich suszenie
Warto zauważyć, że różne gatunki drewna suszy się zupełnie inaczej – wykorzystując inne techniki, dążąc do osiągnięcia innego poziomu wilgotności i stosując zupełnie inne temperatury. Różne gatunki drewna mają bowiem zupełnie inne, optymalne parametry, co wymusza stosowanie na nich innych technik suszenia i dalszej obróbki. Dla przykładu, optymalna wilgotność drewna takiego jak dąb wynosi 12 procent, co nie znaczy jednak, że nie można wykorzystywać drewna o nieco mniejszym bądź większym stopniu wilgotności, podobne parametry powinna osiągnąć poddana suszeniu sosna.
fot. onecog2many
Nieprawidłowe suszenie drewna
Zabierając się za suszenie drewna warto pamiętać, że wszelkie błędy w tym procesie mogą powodować poważne wady materiału. Najważniejsze z nich to wykrzywianie się tarcicy i łódkowatość. Nieprawidłowe suszenie drewna może również powodować jego pęknięcia – aby wszystkim tym uszkodzeniom, należy przestrzegać wszystkich zasad suszenia: dbać o to, by suszeniu poddawane było drewno o wilgotności około trzydziestu procent, stosować odpowiednie przerwy oraz stopniowo podnosić temperaturę w suszarni. Pamiętajmy, że drewno nieprawidłowo wysuszone często nie będzie nadawało się do poważnych zastosowań – i nie pomogą tutaj najbardziej nawet zaawansowane narzędzia stolarskie.
Drewno najczęściej suszone jest już w tartakach – dzięki temu dalsza jego obróbka jest o wiele łatwiejsza i efektywniejsza, a my będziemy mieli stuprocentową niemal pewność co do tego, że kupione przez nas drewno będzie posiadało wszystkie wymagane od danego gatunku właściwości. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku, że aby dobrze wysuszyć drewno, musimy posiadać w tym celu tartak i odpowiednie maszyny. Oczywiście, znajdziemy tam profesjonalnie wyposażone suszarnie, jednak, jeśli dysponujemy odpowiednią ku temu wiedzą oraz umiejętnościami, możemy samodzielnie wykonać prostą suszarnię, bądź też – jeśli wiemy, że suszenie drewna nie będzie nam często potrzebne – zdecydować się na wykorzystanie metody naturalnej, która, jeśli tylko korzystać z niej będziemy prawidłowo, na pewno przyniesie efekty równie dobre, jak suszarnia.