Nieśmiertelna boazeria
Boazeria jest na pewno doskonale znana każdemu z nas. Pamiętamy ją szczególnie z czasów PRL-u, jednak i dziś, pomimo jej nieco mniejszej popularności, znaleźć ją można w wielu wnętrzach. Mianem tym określa się sposób wykańczania wnętrz, w którym ściany pomieszczeń okłada się się drewnem bądź innymi materiałami, najczęściej o fakturze imitującej lub bardzo podobnej do drewna – na przykład korkiem bądź PCV.
fot. tdenisdesigns
Boazeria znana jest od wieków – istnieją bowiem dowody na to, że ten sposób na aranżację wnętrza wykorzystywany był już w starożytności. Do Polski moda na boazerię przyszła z Francji, podobnie zresztą jak jej nazwa, która w języku francuskim oznacza po prostu obłożenie drewnem.
Boazeria – rodzaje
Boazerię podzielić możemy ze względu na sposób ułożenia – tutaj wyróżnić możemy boazerię w formie poziomych bądź pionowych płyt. Poza tym, rodzaje boazerii podzielić można również ze względu na materiał, którego użyto do jej wykonania – jak już wspomnieliśmy, nie musi to być boazeria drewniana, bowiem mogą to być też różne gatunki drewna bądź też polichlorek winylu lub korek, a także nietypowe rodzaje jak boazeria angielska.
W Polsce boazeria czasy największej popularności przeżywała w okresie PRL-u, kiedy to spotkać ją można było w wielu mieszkaniach bądź domach. Boazeria z tamtych lat wygląda jednak inaczej, niż dziś – wtedy układana była zazwyczaj z wąskich, ułożonych pionowo płyt drewnianych.
fot. quinet
Drewno na boazerię
Do wykonania boazerii wykorzystać można rozmaite gatunki drewna. Najczęściej spotkać można boazerię sosnową bądź świerkową, jednak nie tylko gatunki iglaste nadają się do tego, aby obłożyć nimi ściany. Do wyrobu boazerii wykorzystuje się między innymi także klon, dąb, buk, jodłę, czereśnię, brzozę czy orzech. W łazience lub kuchni – bo i w tych pomieszczeniach można spotkać boazerię – najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne, takie jak merbau czy wenge, które charakteryzują się doskonałą odpornością na działanie wilgoci bądź tłuszczu.
Montaż boazerii
Boazeria najczęściej montowana jest przez specjalizujące się w tym firmy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by założyć ja samodzielnie. Potrzebować będziemy do tego jednak odpowiednich umiejętności, materiałów i narzędzi. W pierwszej kolejności należy przygotować konstrukcję nośną, do której przymocujemy później listwy boazerii. Pamiętać należy o tym, by gwoździe bądź śruby montujące listwy były dłuższe niż same listwy, a ich wymiary muszą wynosić minimum dwadzieścia na trzydzieści milimetrów. Drewno, które w tym wykorzystujemy nie może przekraczać poziomu wilgotności wynoszącego siedemnaście procent.
fot. Wonderlane
Boazeria – ceny
To, ile zapłacimy za boazerię zależy od wielu czynników – użytego w tym celu materiału, sposobu montażu i wielu innych. Gotowe panele boazeryjne z PCV kupimy już za nieco ponad 20 złotych za metr kwadratowy, jednak te wykonane z drogich gatunków drewna to już wydatek rzędu nawet 100 złotych za metr.
Boazeria nie jest dziś już tak popularna, jak kiedyś, jednak nie można powiedzieć, by była zapomniana czy staroświecka. Odpowiednie rodzaje świetnie sprawdzą się bowiem w nowoczesnych, eleganckich wnętrzach. Istnieje również boazeria zdobiona za pomocą takich technik jak snycerstwo czy też intarsja, co podnosi jej walory estetyczne.