Oliwka europejska – źródło dobrego drewna i owoców
Oliwka europejska to roślina, która preferuje ciepły klimat. Spotkać ją można w basenie Morza Śródziemnego, na Wyspach Kanaryjskich, Krymie, Kaukazie, Bermudach, Jamajce, w Indiach, Japonii, Kalifornii, Ameryce Południowej oraz południowo-zachodniej Afryce.
Ze względu na lokalizację oraz charakterystykę i właściwości oliwek, wyróżnić można sześć podstawowych gatunków: cerasiformis, cuspidata, europaea, guanchica, laperrinei oraz marocana.
Drewno oliwkowe
Drewno oliwkowe odznacza się wyjątkową trwałością, dlatego też znajduje ono szerokie zastosowanie w snycerstwie i stolarstwie. Drewno oliwkowe, określane także mianem drewna oliwowego, posiada bardzo wyraźne, charakterystyczne słoje oraz specyficzną barwę, łączącą odcienie jasne i ciemniejsze. Zasadniczo drewno to ma barwę żółto-brązową, z wyraźnym zaznaczeniem słojów.
Drewno oliwkowe odznacza się wyjątkową trwałością, a przy tym jest bardzo łatwe w obróbce.
Z natury przedmiotowe drewno odznacza się wysoką gęstością, a co za tym idzie, jego suszenie jest długotrwałe, z jednoczesnym uwzględnieniem warunków suszenia. Warto jednak dodać, że drewno oliwkowe jest mało kurczliwe.
Drewno oliwkowe – wady i zalety
Drewno oliwkowe posiada wiele zalet, przede wszystkim jako materiał budowlany – może być ono wykorzystywane wewnątrz i na zewnątrz. Priorytetem jest tutaj trwałość przedmiotowego drewna oraz jego wodoszczelność. Wykonane z tego typu drewna meble są trwałe i bardzo efektowne, rozwiązanie to sprawdza się również jako materiał rzeźbiarski. Zobacz także: rzeźbienie w drewnie.
Niestety, drewno oliwne posiada wiele sęków, wynika to przede wszystkim z tego, że pień nie jest równy, lecz posiada wiele sęków i wypustów.
Owoce drzewa oliwkowego
Na uwagę zasługują również owoce drzewa oliwnego, czyli tzw. oliwki. Owoce, podobnie jak młode liście znajdują zastosowanie w kosmetyce, farmaceutyce oraz na płaszczyźnie kulinarnej. Oliwki nie bez powodu określane są mianem eliksiru młodości – zawierają one wiele witamin, soli mineralnych i przeciwutleniaczy. Najlepiej spożywać świeże oliwki, są one jednak bardzo nietrwałe, dlatego też można je konserwować solą, solanką lub marynować.
Drewno oliwne, ze względu na liczne zalety, a także wysokie koszty otrzymania, należy do droższych. Cena paczki drewna oliwnego o wadze 4,5 kg. wynosi średnio ok 160 zł.