Treść główna

Porady Ciekawostki Osika – topola drżąca

Osika – topola drżąca

Obecnie nauka wyróżnia ponad 100 różnych rodzajów topoli. W artykule skupimy się na topoli drżącej. Osika, to jedno z najbardziej popularnych drzew w naszym kraju, które od lat wykorzystywane jest w przemyśle. Topola osika ma miękkie drewno, szeroko wykorzystywane w przemyśle.

osika, topola


Osika jest to drzewo, które obecnie spotkać można przede wszystkim w strefie euro-azjatyckiej. Drzewo topoli drżącej osiąga wysokość do 35 metrów i średnicy do metra. Pień najczęściej sięga około 20 metrów, dzięki czemu uzyskuje się dużo dobrego drewna. Osika jest drzewem krótkowiecznym – żyje do 100 lat.

Parametry, obróbka i suszenie osiki

Obróbka osiki jest stosunkowo prosta, gdyż drewno jest miękkie. Wymaga się jednak używania ostrych narzędzi, gdyż w innym przypadku można doprowadzić do powstania wyrw w postaci pojedynczych włókien drewna. Meble z drewna osiki są bardzo popularne. Łatwa obróbka oraz niska cena sprawia, że meble te sprzedają się doskonale.

osika, topola

Jeśli chodzi o obróbkę warto również wspomnieć, że drewno łatwo się suszy. Można w krótkim czasie doprowadzić je do możliwego użycia. Jednocześnie rzadko pojawiają się spękania. Do wad drewna należy zaliczyć jego stosunkowo niską wytrzymałość, krzywizny oraz plamki i mrozowe pęknięcia. Zdarzają się również chodniki owadzie. Do zalet natomiast zaliczamy bez wątpienia niską cenę oraz łatwość obróbki oraz wyjątkowo przyjemną jasną barwę.

Zastosowanie osiki

Topola drżąca jest stosowana bardzo często jako okleina, ze względu na bardzo ładny wygląd. Poza tym wykonywana jest z niej również wełna drzewna jak i też forniry. Zdarza się, że wykorzystywana jest również w przemyśle celulozowym i papierniczym. Jest to więc drewno, które cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją dużą dostępność. Tworzy się z niego również zapałki, skrzynki i inne małe elementy drewniane.

Oprócz stosowania w przemyśle od lat topola uważana jest za drewno, które ma wartość leczniczą, dlatego też bardzo często stosowane było przed laty do tworzenia z zebranych wiosną pączków różnego rodzaju olejków eterycznych o przeciwgorączkowym działaniu.

osika, topola

Osika i legendy z nią związane

Osika jest drewnem, które pobudza wyobraźnie i odnosi się do wielu różnych tematów. Topola drżąca to drzewo, z którym powiązać można wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że drewno osikowe drży od tysięcy lat, gdyż takim kołkiem Kain zabił Abla. Legendy mówią również, że na osice został ukrzyżowany Chrystus. Z innych podać dowiedzieć się można, że drzewo zhańbił Judasz, który powiesił się właśnie na osice. Również kultura związana z wampirami od setek lat mówi o tym, że można je unieszkodliwić właśnie przez wbicie w serce kołka, który powstanie z drzewa osikowego. Na wielu terenach naszego kraju jeszcze w XX wieku uważano, że wyrwana osika jest zwiastunem rychłej śmierci.

Zdjęcia: Wikipedia.

Nasze Porady