Owoce głogu
Głóg to pospolity, mało wymagający krzew ciernisty, traktowany nieco po macoszemu ze względu na pokrywające go i nieprzyjemne w dotyku kolce. Rośnie niemalże na terenie całego kraju, także na glebach mniej urodzajnych, błotnistych lub gliniastych.
Jesienią krzewy obsypują się czerwonymi owocami. Wiele osób, kultywując tradycję przodków, wykorzystuje owoce głogu, w szczególny sposób doceniając właściwości zdrowotne, przede wszystkim bogactwo prowitaminy A i witaminy C.
Owoce głogu w medycynie naturalnej
Medycyna ludowa opiera się przede wszystkim na darach natury, czyli ziołach i owocach. W grupie tej znajdują się także kwiaty i owoce głogu, skutecznie niwelujące wiele dolegliwości. Owoce głogu okazują się bardzo pomocne przy nadpobudliwości i bezsenności, zalecane są także w przypadku miażdżycy, gdyż wzmacniają mięsień sercowy i regulują pracę naczyń wieńcowych, ponadto głóg wykazuje działanie przeciwalergiczne, przeciwskurczowe, tonizujące bóle serca i zębów, moczopędne i przeciwreumatyczne. Owoce głogu warto również stosować w przypadku przemęczenia, chorób tarczycy, zatrucia nikotyną lub alkoholem, a także w przypadku chorób zakaźnych i podczas menopauzy.
Zobacz także: drewno głogu
Owoce głogu można spożywać w postaci herbatek, nalewek, a nawet konfitur. Według medycyny ludowej, najlepsze są owoce przemarznięte, zbierane późną jesienią, a nawet zimą, czyli po pierwszych przymrozkach. Właściwości zdrowotne wykazują także dojrzałe owoce, zebrane jesienią.
Napary z suszonych owoców głogu przynoszą ulgę przy bólach wątroby i woreczka żółciowego, żucie dojrzałych owoców niweluje ból zębów oraz stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Herbatki i napary są także skuteczne w przypadku hemoroidów, krwawych biegunek i kamicy nerkowej, natomiast konfitury z głogu pozwolą trwale i skutecznie zrzucić nadprogramowe kilogramy.
Owoce głogu są także niezastąpione w przypadku problemów o podłożu kardiologicznym, stanach napięcia nerwowego, nerwic przewodu pokarmowego, niwelują także dolegliwości o podłożu neurologicznym, m.in. napadowe bóle głowy.
Kiedy zbierać owoce głogu?
Najwięcej właściwości zdrowotnych wykazują dojrzałe owoce głogu. Ważne jest jednak to, aby nie były one uszkodzone ani chore, jeśli na owocach pojawiają się niezidentyfikowane plamki, początki gnicia czy naloty, lepiej zrezygnować ze zbiorów.
Istnieją różne szkoły zbierania owoców głogu. Jedni twierdzą, że najlepsze są dojrzałe, czerwone, twarde owoce, które pojawiają się na krzewach jesienią, inni natomiast wychodzą z założenia, że owoce głogu najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach, gdy są miękkie i soczyste.
W rzeczywistości każda alternatywa ma swoje zalety. Owoce głogu zebrane jesienią idealnie nadają się do suszenia, można przygotowywać z nich także nalewki, z kolei owoce zimowe, przemarznięte, są dość miękkie, dzięki czemu idealnie sprawdzą się jako składnik konfitur czy wysokiej jakości, domowych win.
W wielu sklepach można kupić herbatki z głogu lub z dodatkiem głogu, jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie mają możliwości, by zebrać owoce samodzielnie.
Co warto wiedzieć
Suszone owoce głogu warto zmielić i używać do aromatyzowania napojów, herbat i kompotów. Dawniej zmielone owoce głogu dodawano do mąki, z której wypiekano chleb.
Poza tym owoce głogu w postaci zmielonej lub zebrane po pierwszych przymrozkach, sprawdzają się jako składnik domowych kisieli, galaretek, marmolad, konfitur i dżemów.