Treść główna

Porady Ciekawostki Patyny do drewna

Patyny do drewna

Meble wraz z upływem lat zyskują całkiem nowego, często szlachetniejszego, niż przedtem, charakteru. Niestety jednak, nie każdy z nas dysponuje takimi meblami – a, że ich urok jest naprawdę niepowtarzalny, szukamy nieraz sposobów na to, by proces ich „starzenia” nieco przyspieszyć. Jedną z takich metod jest patynowanie, które dzięki swojej prostocie oraz stosunkowo niskim kosztom cieszy się dużym zainteresowaniem w zastosowaniach amatorskich. Polega ono na użyciu specjalnych preparatów, które naniesione na powierzchnię drewna sprawią, że będzie ono wyglądało starzej (zobacz także: postarzanie drewna) i, co dla wielu jest najważniejsze, ciekawiej.

patyny do drewna

Patyny do drewna – charakterystyka

Chociaż patynować można także bejcą czy farbą, to najpopularniejszym środkiem do tego przeznaczonym jest patyna – preparat swoją strukturą podobny do farby, dający jednak nieco inne efekty. Patyny do drewna są dziś łatwo dostępne – najpopularniejszym ich kolorem jest rzecz jasna barwa biała, chociaż klienci zainteresowani innymi odcieniami również nie powinni mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem najlepszych ich zdaniem kolorów. Obok patyn białych, na sklepowych półkach znajdziemy bowiem stonowane odcienie czerwieni, koloru niebieskiego, zieleni czy brązu, a także kolory inspirowane ubarwieniem poszczególnych gatunków drewna.

patyna do drewna

Patynowanie – krok po kroku

Patynowanie drewna, podobnie jak bejcowanie czy też olejowanie, nie powinno nikomu sprawić trudności – o ile oczywiście przestrzegać będziemy przy tym kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by nie patynować powierzchni pomalowanych – przed przystąpieniem do pracy, należy drewno dokładnie oczyścić z poprzednich warstw farby używając do tego papieru ściernego, a następnie – odtłuścić je za pomocą benzyny ekstrakcyjnej bądź denaturatu. Na przygotowaną powierzchnię nanieść należy ciemną warstwą patyny – użyjmy do tego ścierki bądź gąbki, jeśli zależy nam na tym, by kolor nie był regularny. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nadchodzi czas na malowanie drewna za pomocą specjalnego podkładu, dzięki któremu patyna zostanie na meblu dłużej. Potem w drewno należy wetrzeć wosk jasnego koloru – jego odcień będzie kontrastował z ciemną barwą patyny. Postarzyć drewno możemy też korzystając z cieniowania – metoda ta polega na usunięciu miękkiej warstwy drewna i wydobyciu jego usłojenia, dzięki czemu nabiera ono rustykalnego charakteru.

Wspomnieliśmy już, że patynowanie drewna jest metodą tanią – i jest tak w rzeczywistości. Najtańsze patyny kosztują nie więcej, niż trzydzieści złotych, jednak w handlu dostępne są również preparaty znacznie droższe, osiągające ceny nawet powyżej stu złotych.

Zdjęcia: bobvilaloveandoliveoil.