Treść główna

Porady Ciekawostki Piaskowanie drewna

Piaskowanie drewna

Drewno można poddawać dowolnej obróbce, nadając mu pożądane kształty, rozmiary czy estetykę. Jedną z technologii wykorzystywaną w tym celu jest piaskowanie drewna. Na czym to polega?

piaskowanie drewna

Czym jest piaskowanie drewna?

Piaskowanie drewna to metoda pozwalająca na oczyszczenie powierzchni desek lub elementów drewnianych. Umożliwia ona nadanie drewnu odpowiedniego kształtu i wyglądu, czy rzeźbienie struktury zgodnie z naturalnymi słojami drewna. Oryginalne efekty estetyczne pozyskiwane w ten sposób powodują, że piaskowanie może być uznawane za technikę ozdabiania mebli drewnianych.

Już w 1870 roku wykorzystywano piaskowanie drewna. Za twórcę tej metody uznaje się Benjamina Tilghmana, amerykańskiego żołnierza i wynalazcę. To on zauważył, że piach pod wpływem silnego wiatru pozostawia ślady na szkle i ma właściwości ścierne. Dlatego postanowił zastosować go względem drewna, uzyskując znakomite efekty.

Zobacz także: Metody wykończenia drewna.

Jak przeprowadzić piaskowanie drewna?

Do piaskowania wykorzystywany jest strumień sprężonego powietrza, który zawiera piasek. Strumień kierowany jest na powierzchnię drewna. Nie jest to skomplikowane, a przeprowadzenie procesu nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności. Trzeba być tylko ostrożnym, aby nikomu obecnemu przy piaskowaniu nie stała się krzywda. Piaskowania najlepiej dokonywać w maseczce, aby groźny pył wydobywający się w ten sposób nie uszkodził naszych dróg oddechowych.

piaskowanie drewna

Piaskowanie porównywalne jest ze szlifowaniem drewna tradycyjnymi metodami, ale jego zaletą jest to, że pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc np. w meblach. Po przeprowadzeniu piaskowania drewno pozostaje idealnie gładkie i oczyszczone.

Narzędzia niezbędne do piaskowania drewna

Do piaskowania mebli wykorzystywane jest ścierniwo, papier ścierny, gąbki, szlifierki ręczne i elektryczne, preparaty chemiczne itp. Można więc piaskować drewno samodzielnie, choć należy naszykować się na długotrwały proces. Profesjonalne urządzenia do piaskowania znacznie szybciej wykonają za nas tą samą pracę.

Jakie drewno można piaskować?

Piaskowaniu poddaje się zarówno nowe, jak i stare meble drewniane, które chcemy oczyścić z farb, lakierów i innych nalotów. Stare meble poddane piaskowaniu nabierają oryginalnego charakteru, tworząc wspaniałe aranżacje przestrzeni. Będą idealnie prezentować się w kompozycji ze stylem retro czy stylem rustykalnym. Piaskować można między innymi:

  • ściany drewnianych budynków, elewacje drewniane i daszki,
  • stropy drewniane,
  • podłogi drewniane,
  • tarasy drewniane,
  • balustrady drewniane,
  • ogrodzenia i płotki z drewna,
  • drzwi drewniane,
  • meble ogrodowe i domowe,
  • altany drewniane,
  • drewniane place zabaw dla dzieci.

Zdjęcia: hotzeplotz, Derek Bridges via Flickr.